Stres powstaje w organizmie na skutek wzrostu poziomu kortyzolu, nazywanego hormonem stresu. Towarzyszy temu spadek aktywności neuroprzekaźników – dopaminy i serotoniny, które z kolei określane są jako hormony szczęścia. Stres negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Może działać też mobilizująco i sprzyjać koncentrowaniu energii, co ma szczególne znaczenie podczas różnych wymagających wyzwań oraz ważnych wydarzeń. W nadmiarze staje się jednak bardzo wyniszczający dla organizmu.
Leczenie przewlekłego stresu
Osoby żyjące w stresie skarżą się na wiele różnych dolegliwości, takich jak trudne do zidentyfikowania bóle głowy czy klatki piersiowej. Najczęściej mają one charakter przejściowy i wywołane są nagłymi, silnymi emocjami. Najprostszym sposobem na zmniejszenie stresu jest unikanie sytuacji, które go wywołują. Niestety, nie zawsze okazuje się to możliwe. W wielu przypadkach niezbędna jest pomoc psychiatry, który będzie w stanie przeprowadzić kompleksową diagnostykę oraz zapisać odpowiednie leki. Obecnie bardzo często wybieranym rozwiązaniem jest zdalna konsultacja, pozwalająca na odbycie rozmowy z lekarzem w komfortowych warunkach. E-recepta online od psychiatry może być zrealizowana w dowolnej aptece.
Rozpoznanie przewlekłego stresu
Przewlekły stres jest początkowo trudny do rozpoznania, ponieważ w wielu przypadkach jego objawy uwidoczniają się jedynie w najbardziej nerwowych sytuacjach. Najłatwiej dostrzegalne są symptomy fizyczne, takie jak nadmierna potliwość, drżenie rąk, uczucie kołatania czy występowanie rumieńców na twarzy oraz w okolicy szyi. Objawem przewlekłego stresu może być również ból brzucha, połączony z niestrawnością, biegunką lub wymiotami. Organizm bardzo często reaguje na ten stan lękiem, a także obniżeniem libido. Poza objawami fizycznymi, pod wpływem przewlekłego stresu dochodzi również do zmian zachodzących wewnętrznie. Dotyczy to zwłaszcza rozszerzenia dróg oddechowych, przyspieszenia akcji serca i wzrostu ciśnienia tętniczego czy zwężenia naczyń krwionośnych w narządach przy jednoczesnym rozszerzeniu naczyń w mózgu. W przypadku rozpoznania takich objawów, zalecana jest zdalna konsultacja psychiatryczna lub osobista wizyta w gabinecie.
Rozwój przewlekłego stresu
W reakcji stresowej biorą udział układy odpowiadające za wydzielanie hormonów, czyli układ immunologiczny, układ nerwowy oraz układ gruczołów dokrewnych. Aktywują one kolejne systemy, co prowadzi do zaangażowania i spięcia całego organizmu. Napięcie nerwowe stanowi naturalną reakcję na trudne sytuacje, jednak w formie przewlekłej prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Stres jest najczęstszą przyczynę lęków, nerwicy, depresji oraz bezsenności. Jego długotrwała obecność osłabia układ nerwowy, a także zaostrza objawy chorób autoagresywnych. Wyzwolenie hormonu stresu to dla organizmu sygnał alarmowy, który w naturalnym środowisku ułatwiał ucieczkę oraz walkę o przetrwanie. Człowiek wciąż reaguje tak samo na niebezpieczeństwa, jednak mają one inną postać. Przewlekły stres najczęściej wywołują negatywne bodźce, takie jak zmartwienia, choroby, strach czy przepracowanie. Pomocy w takich sytuacjach udzielić może psychiatra online, z którym da się odbyć konsultację bez wychodzenia z domu.
Konsekwencje długotrwałego stresu
Krótkotrwały stres prowadzi do przyspieszenia bicia serca, podniesienia ciśnienia tętniczego i zwiększenia napięcia mięśni. Wywołuje też wzrost poziomu cukru we krwi, co zwiększa chwilową wydajność energetyczną. W takiej formie znacząco pobudza organizm, aktywizując jego siły do działania. Po osiągnięciu celu, następuje wyciszenie i uspokojenie. Jeżeli jednak sytuacja stresowa trwa zbyt długo, jej wpływ na organizm jest bardzo negatywy. Obniża wytrzymałość i blokuje koncentrację, a także osłabia kreatywność. Do przewlekłej formy stresu najczęściej dochodzi pod wpływem trudnych zdarzeń, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Następstwem tego są problemy psychiczne, takie jak rozdrażnienie, apatia, nerwica i depresja. Zwiększa się również ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym miażdżycy, wrzodów żołądka, choroby wieńcowej, udaru mózgu czy zawału serca. Aby uniknąć takich konsekwencji, warto zwrócić się do specjalisty. Psychiatra online 24h na dobę udziela specjalistycznych konsultacji, które mogą pomóc w niwelowaniu objawów przewlekłego stresu.