Artykuły pro zdrowotne

Jak działa e-recepta? Gdzie sprawdzić jej zawartość online?

konsultacje lekarskie online

E-recepta jest dokumentem elektronicznym, który może z powodzeniem zastąpić tradycyjną receptę papierową. Do jej zrealizowania niezbędny jest czterocyfrowy kod, w zależności do preferencji przesyłany SMS-em lub e-mailem. Istnieje tez możliwość otrzymania wydruku informacyjnego. Recepty elektroniczne zapewniają bezpieczną komunikację między pacjentem, lekarzem, farmaceutą i Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zasada działania e-recepty

Podobnie jak tradycyjny dokument papierowy, e-receptę wystawia lekarz. Pacjent otrzymuje czterocyfrowy kod, niezbędny do wydania leku w aptece. Farmaceucie należy podać również numer PESEL. Rozwiązanie to niweluje ryzyko wydania nieodpowiedniego medykamentu, bądź też problemów z rozczytaniem dawkowania. Jeżeli lek nie jest dostępny w aptece, nie ma potrzeby uzyskiwania odpisu i nie występuje ryzyko utraty refundacji. Uzyskany kod może być wykorzystany przy kolejnych zakupach, w każdej aptece w Polsce. Z reguły e-recepta pozostaje ważna przez 30 dni, jednak na niektóre leki może być wystawiona na krótszy lub dłuższy okres. Jednorazowo przepisywana jest dawka wystarczająca na maksymalnie 180 dni leczenia, a z jednej e-recepty wykupić można różne leki w kilku miejscach. W przypadku nabywania kolejnego opakowania tego samego preparatu, należy jednak skorzystać z tej samej apteki.

Sprawdzanie e-recepty online

Korzystanie z e-recepty znacząco ułatwia Internetowe Konto Pacjenta, do którego można się zalogować za pomocą e-dowodu lub profilu zaufanego. IKP daje możliwość odbierania kolejnych e-recept, sprawdzanie dawkowania i obserwowanie historii leczenia. Po zalogowaniu można określić sposób przesyłania kodu dostępu – na telefon, e-mail lub w obydwu formach. Każda e-recepta sprawdzana jest przez system sieci apteki wybranej przez pacjenta. PESEL i 4-cyfrowy PIN są przed zaszyfrowane przed wysłaniem, dzięki czemu nikt nie ma do nich dostępu. System apteki otrzymuje dane osobowe, jednak pobierane są z nich jedynie kody kreskowe wybranych produktów. W ten sposób pacjent może łatwo sprawdzić zawartość e-recepty, takie jak poziom refundacji, ilość czy data ważności. Apteki nie przechowują danych, nie przekazują ich osobom trzecich oraz nie przetwarzają ich do celów marketingowych lub profilowania lekarzy i użytkowników.

recepta przez internet

Uzyskiwanie e-recepty przez internet

Posiadanie Internetowego Konta Pacjenta nie jest jednak koniecznością, ponieważ e-receptę uzyskać da się nawet bez wychodzenia z domu. W tym celu należy sprawdzić, którzy specjaliści realizują konsultacje lekarskie online. Po wybraniu terminu i opłaceniu wizyty, wystarczy omówić z lekarzem problem medyczny. Recepta przez internet przesyłana jest SMS-em lub na adres e-mail. Takie rozwiązanie polecane jest pacjentom leczonym przewlekle, a także tym potrzebującym nagłej pomocy. Farmaceuta będzie w stanie ławo sprawdzić zgodność zaleceń z informacjami zawartymi w bazie, dzięki czemu od razu wyda przepisane medykamenty. Podczas konsultacji z lekarzem online, pacjent może też poprosić o zwolnienie z pracy czy wystawienie skierowania na badania.

Zastosowanie recept elektronicznych

Recepta przez internet może być wystawiona przez lekarzy o różnej specjalizacji. Tego rodzaju pomocy udziela kardiolog online, który zajmuje się problemami układu sercowo-naczyniowego. Lekarz ten może przepisać leki na niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze czy chorobę wieńcową, a także środki pomocne w leczeniu zaburzeń rytmu serca. Z teleporad coraz częściej korzystają rodzice, którzy niepokoją się zdrowiem swoich dzieci. Pediatra online może wystawić receptę na leki przeciwko przeziębieniom, alergiom czy wysypkom, a także różnym stanom zapalnym – np. płuc, jamy ustnej, gardła i oskrzeli. W ten sposób uzyskać da się też środki na anginę, grypę czy grypę żołądkową. Konsultacja lekarska przez internet bardzo często wybierana jest również przez osoby, które chcą zdecydować się na antykoncepcję awaryjną. Recepta online od ginekologa pozwala na wykupienie tzw. tabletki dzień po, stanowiącej obecnie najpopularniejszą formę ochrony przed niechcianą ciążą.