Artykuły pro zdrowotne

Do kogo się zgłosić w przypadku przedłużającej się choroby?

W przypadku przedłużającej się choroby, wielu pacjentów decyduje się na ponowną konsultację z lekarzem. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wybór specjalisty, który będzie posiadał wystarczająco szeroką wiedzę w dziedzinie wielu popularnych schorzeń oraz towarzyszących im symptomów. Taką opiekę medyczną zapewnia zwykle lekarz pierwszego kontaktu, którym może być np. internista. Specjalista ten zajmuje się rozmaitymi dolegliwościami zdrowotnymi, dlatego warto się do niego zwrócić w przypadku choroby utrzymującej się przez dłuższy czas.

Działania podejmowane w związku z przedłużającą się chorobą

Interna to wyjątkowo rozbudowany dział medycyny, dlatego obejmuje wiele schorzeń. Dziedzina ta koncentruje się przede wszystkim na chorobach narządów wewnętrznych, które bardzo często się przedłużają. Dotoczy to najróżniejszych schorzeń, dotykających np. układ oddechowy, pokarmowy, hormonalny, moczowy, stawowo-kostny czy krążenia. Konsultacja internistyczna może pomoc w określeniu rodzaju dolegliwości występujących w organizmie, a ty samym ustaleniu przyczyn ich utrzymywania się przez dłuższy czas. Specjalista może umiejętnie zareagować na takie symptomy, a tym samym przeprowadzić odpowiednią diagnostykę i zadbać o prawidłowe leczenie. Lekarz internista przepisuje też lekarstwa, monitoruje stan zdrowia oraz przedstawia zalecenia profilaktyczne. W razie potrzeby pacjent przekierowywany jest na dodatkowe badania, bądź też podejmuje inne niezbędne działania niezbędne dla dobra pacjenta.

Diagnostyka objawów przedłużającej się choroby

Do internisty można się zwrócić z rozmaitymi problemami zdrowotnymi. Pacjenci zgłaszają się do tego specjalisty np. w zakresie dolegliwości metabolicznych, endokrynologicznych, reumatologicznych czy alergicznych. Przedłużające się objawy mogą świadczyć o rozwoju choroby wrzodowej, choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego, nadczynności i niedoczynności tarczycy, refluksu żołądka, cukrzycy, miażdżycy, astmy, zapalenia oskrzeli oraz wielu innych problemów. W przypadku wielu symptomów, praktycznym rozwiązaniem może się okazać lekarz internista online. Specjalista ten udzieli niezbędnej porady pacjentom, u których występują np. wymioty, biegunki, zaparcia, wysypki oraz rozmaite objawy typowe dla przewlekłych chorób. Konsultacje z lekarzem online pozwalają na ustalenie przyczyn pogorszenia stanu zdrowia chorego, a także monitorowanie procesu leczenia. Internista może też zadecydować o przepisaniu lekarstw, na które wystawiona zostanie erecepta. W razie potrzeby specjalista udziela konkretnych zaleceń, np. dotyczących samoobserwacji czy zmian w stylu życia.

Konsultacja medyczna pod kątem przedłużającej się choroby

Konsultacja internistyczna może się odbywać zarówno stacjonarnie, jak i w formie zdalnej teleporady. W tym drugim przypadku, pacjent powinien określić najbardziej dogodny dla siebie termin e-wizyty. Niezbędne jest też ustalenie sposobu kontaktu ze specjalistą, czyli przez internet lub przez telefon. Pacjent musi też wypełnić formularz medyczny, a następnie odbyć finalną e-konsultację ze specjalistą. Kontakt z internistą uzyskiwany jest bez konieczności opuszczania domu, dlatego chory nie musi narażać swojego stanu zdrowia na dodatkowe pogorszenie i osobiście odwiedzać specjalisty. W ramach takiej e-wizyty internista zbiera kompleksowy wywiad medyczny, który pozwala mu na podejmowanie trafnych decyzji odnośnie diagnostyki oraz leczenia. Taka forma konsultacji pozwala na ustalenie konkretnych działań przy przedłużającej się chorobie, np. pod kątem przeprowadzenia dodatkowych badań czy wdrożenia określonych zaleceń pozabiegowych lub pooperacyjnych. Internista odpowiada też za kompleksową interpretację oraz analizę wyników testów, które pacjent dostarcza w formie dokumentacji medycznej. Specjalista ten może trafnie ocenić badania zarówno standardowe, jak i niestandardowe – np. mikrobiologiczne, biochemiczne, hematologiczne, EKG i RTG, immunochemiczne czy kału i moczu.