Z reguły rodzice są bardzo uważni i szybko zauważają, kiedy u dziecka występują niepokojące objawy i odpowiednio wcześnie decydują się na wizytę w gabinecie lekarza. U noworodków symptomy mogą być jednak trudne do zaobserwowania i słabo wyrażone, co stanowi niemały problem. Z tego względu warto ze szczególną uwagą obserwować dziecko, a w razie potrzeby szybko zareagować i odbyć niezbędną konsultację.
Nieprawidłowy stolec u noworodka
Biały stolec wskazuje zwykle na niewłaściwe działanie wątroby. W takiej sytuacji lekarz powinien ocenić drożność przewodu między jelitami a wątrobą. Jeżeli natomiast w stolcu dziecka znajduje się krew, przyczyną może być połykanie jej z pękniętej brodawki podczas karmienia, występowanie niewielkich ran w odbycie czy alergia. Obecność śluzu świadczy z kolei o zatruciu pokarmowym lub innej infekcji. Uwagę powinien ponadto zwrócić ostry zapach stolca, dlatego w każdym przypadku warto zwrócić się o pomoc do lekarza.
Gorączka u niemowlaka
Podwyższona temperatura ciała zwykle nie powinna budzić większego niepokoju. Gorączka jest naturalną odpowiedzią immunologiczną organizmu dziecka, którego układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Jeżeli jednak występuje ona u noworodka i przekracza 38 stopni Celsjusza, warto skonsultować się z lekarzem. Długo otrzymująca się gorączka jest szczególnie niebezpieczna, jeżeli towarzyszy jej senność, sztywność karku czy zgięciowa pozycja główki. W takiej sytuacji niezbędna może się okazać konsultacja pediatryczna online (https://szybkarecepta.eu/epediatra/), podczas której specjalista potwierdzi ewentualną infekcję i zaleci leczenie.
Zażółcona skóra i gałki oczne u noworodka
Zażółcenie skóry i gałek ocznych jest najczęstszą oznaką żółtaczki. Jeżeli objawy te występują u dziecka, najprawdopodobniej ma ono problemy ze skutecznym pozbywaniem się żółci produkowanej przez wątrobę. W takiej sytuacji również wskazana jest konsultacja ze specjalistą, który zależnie od intensywności zmian zaleci konkretny sposób leczenia. W przypadku bardzo wysokiego poziomu bilirubiny może doprowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu, dlatego zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza.
Drgawki u niemowlaka
Jeżeli noworodek ma drgawki lub się trzęsie, mogą to być naturalne objawy występującego w pierwszych tygodnia życia dziecka odruchu. Dotyczy to jednak zmian, które trwają krótko i szybko ustępują. Jeżeli drgawki utrzymują się powyżej kilku sekund i pojawiają bez wyraźnej przyczyny, przyczyną może być nieprawidłowa praca mózgu. W takiej sytuacji również przyda się konsultacja, którą przez internet przeprowadza pediatra online. Specjalista ten będzie wstanie zalecić niezbędne badania, a w razie potrzeby wystawić receptę elektroniczną na potrzebne leki.
Zasinienie ciała u noworodka
U niemowląt często występuje charakterystyczne zsinienie ciała, zwłaszcza nóżek. Zwykle jest to spowodowane zbyt długim przebywaniem w jednej pozycji. W przypadku zaobserwowania takiego objawu, należy spróbować pobudzić krążenie skóry w danym obszarze poprzez jej delikatne potarcie. Jeżeli zabarwienie nie zmienia się na naturalne, najlepiej od razu skontaktować się z lekarzem. Specjalista powinien sprawdzić pracę płuc i serca, ponieważ zwykle to problemy z funkcjonowaniem tych narządów są przyczyną dłużej utrzymującego się zasinienia ciała niemowlęcia.
Ulewanie i wymioty u niemowlaka
Ulewanie to częsty problem u małych dzieci, który wynika z nieprawidłowej pracy zwieracza między przełykiem a żołądkiem oraz objawia się wypływaniem treści pokarmowej. Jeżeli noworodek pozbywa się w ten sposób znacznej ilości mleka, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku towarzyszących ulewaniu dolegliwości, przyczyną problemu może być refluks. U niemowlaków występują też tzw. wymioty chlustające, które są spowodowane zablokowanym przejściem do jelit z żołądka. Objaw ten może świadczyć o przerostowym zwężeniu odźwiernika, który wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. W przeciwnym razie występuje duże ryzyko niedożywienia i odwodnienia dziecka.