Artykuły pro zdrowotne

Czym jest Baby blues, a czym depresja poporodowa?

Ciąża jest bardzo silnym przeżyciem dla każdej kobiety, zwykle kojarzonym z uczuciem spełnienia i radości. W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że poród wywołuje bardziej negatywne stany i emocje. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, prowadzących do obniżenia nastroju oraz innych charakterystycznych objawów. Smutek poporodowy może mieć formę syndromu baby blues lub depresji poporodowej.

Zmiany hormonalne i dolegliwości po porodzie

Zmiany hormonalne i dolegliwości poporodowe sprawiają, że narodziny dziecka mają istotny wpływ na organizm matki oraz jej samopoczucie. Osłabienie fizyczne i psychiczne spowodowane połogiem może wywołać płaczliwość i rozdrażnienie, a nowe obowiązki związane z macierzyństwem stają się bardzo przytłaczające. Opieka nad noworodkiem oraz karmienie go piersią to spore wyzwanie zwłaszcza dla kobiet, które wcześniej nie rodziły. U wielu z nich występują też problemy z laktacją czy dolegliwości bólowe, dlatego bardzo ważna jest pomoc i obecność bliskich. Osoby z otoczenia młodej mamy powinny ją wspierać w tym trudnym okresie, a także dzielnie znosić wszelkie wahania nastrojów. Na nastrój po porodzie wpływa też sam jego przebieg, ogólne warunki i ewentualne komplikacje, które mogły wystąpić. Doświadczenie to wiąże się z silnymi przeżyciami, nierzadko utrzymującymi się nawet kilka miesięcy po narodzinach dziecka.

Baby blues

Mianem baby blues określa się stan poporodowy, w którym niestabilne emocje i zmiany hormonalne prowadzą do trudności na początkowym etapie macierzyństwa. Kobieta doświadczająca tego syndromu zmaga się z niestabilnym nastrojem, doświadczając naprzemiennie rozdrażnienia i smutku oraz radości i wzruszeń. Przyczyną tego stanu jest przede wszystkim duży wysiłek organizmu w czasie porodu, a także spadek adrenaliny przy jednoczesnym wzroście prolaktyny. Młoda mama może się odczuwać niezrozumienie i wstyd, a także wątpliwości i obawy przed nowymi obowiązkami. U wielu kobiet występuje też poczucie winy, spowodowane błędami popełnianymi podczas opieki nad dzieckiem. W przypadku takich objawów warto skonsultować się ze specjalistą. Psychiatra online 24h na dobę udziela porad, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu oraz przepisać niezbędne leki. Syndrom baby blues nierzadko dotyczy również mężczyzn, którzy po narodzinach dziecka mają problemy ze snem, odczuwają chroniczne zmęczenie oraz zmagają się z silnymi emocjami.

Depresja poporodowa

Jeżeli wahania nastrojów utrzymują się przez dłuższy czas, baby blues może rozwinąć się w depresję poporodową. Stan ten jest znacznie poważniejszy, niż zwykły smutek spowodowany porodem i narodzinami dziecka. W depresji poporodowej występują trwałe zmiany w psychice kobiety, a także istotne zmiany hormonalne w całym organizmie. W okresie porodu występuje wzrost poziomu estrogenu, który jednak gwałtownie spada po rozwiązaniu. Obniża się również poziom progesteronu, co jest połączone ze wzmożonym wydzielaniem prolaktyny. Zmiany te mają swoje przełożenie na psychofizyczny stan kobiety. Depresja poporodowa objawia się przede wszystkim brakiem chęci wykonywania zajęć związanych nie tylko z pielęgnacją niemowlaka, ale też odczuwaniem przyjemności. Matka zmaga się z ciągłym lękiem o dziecko i jest bardzo samokrytyczna, a jej negatywne myśli prowadzą do utraty poczucia własnej wartości.

Terapia poporodowa

Syndrom baby blues z reguły przemija samoistnie. Jeżeli jednak przekształci się w depresję poporodową niezbędna będzie wizyta u specjalisty oraz przeprowadzenie odpowiedniej terapii. Kobieta powinna się zwrócić do lekarza nie tylko wówczas, jeżeli odczuwa chroniczny smutek i zmaga się z płaczliwością. Objawem depresji poporodowej są też zaburzenia snu i łaknienia, wyraźny brak radości z kontaktów z dzieckiem oraz poczucie ciągłej niepewności i braku kompetencji do zajmowania się noworodkiem. Nierzadko zdarza się, że symptomy te występują dopiero kilka miesięcy po porodzie. Na występowanie tych zaburzeń najbardziej narażone są kobiety, które jeszcze przed ciążą zmagały się z klasyczną depresją.