Artykuły pro zdrowotne

Objawy i leczenie anginy u dzieci

Mianem anginy określa się ostre zapalenie gardła i migdałów podniebiennych, najczęściej występujące u dzieci w wieku 3 – 14 lat. Choroba ta jest wywoływana przez beta-hemolizujące paciorkowce typu A, takie jak chociażby Streptococcus pyogenes. Angina objawia się wysoką gorączką i silnym bólem gardła, a brak jej leczenia może doprowadzić do licznych powikłań. W przebiegu tej choroby występuje też stan zapalny błony śluzowej, nierzadko przebiegający razem z zajęciem tkanki limfatycznej wskutek zakażenia lub podrażnienia.

Przyczyny rozwoju anginy u dzieci

Za zakażenie anginą u dzieci w 70-85 proc. odpowiadają wirusy, natomiast bakteriom przypisuje się jedynie 15-30 proc. infekcji. Do rozwoju choroby dochodzi zwykle bardzo szybko. Samo zakażenie najczęściej odbywa się drogą kropelkową, a także poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Na anginę najbardziej narażone są dzieci w wieku 3 – 15 lat, a także te z upośledzoną odpornością. Liczba zachorowań jest największa późną jesienią, jednak występują one również zimą i wczesną wiosną. Jeżeli objawy anginy pojawią się w tym sezonie, konsultacji powinien udzielić lekarz pediatra. Okres wylęgania choroby przy zapaleniach wirusowych wynosi ok. 1-6 dni, natomiast zakażenie następuje na 1-2 dni przed pierwszymi symptomami. Przy pochodzeniu bakteryjnym, okres wylęgania to od 12 godzin do 4 dni.

Objawy anginy u dziecka

W przypadku infekcji bakteryjnej, objawem anginy jest gorączka powyżej nawet 38 stopni Celsjusza. Występuje powiększenie przednich węzłów chłonnych szyjnych, a także nalot włóknikowy, obrzęk migdałków i silny ból gardła. W przebiegu tej choroby pojawia się też śluzowy, ropny lub włóknikowy wysięk na migdałkach, nierzadko połączony z krwistoczerwonymi i obrzękniętym języczkiem podniebiennym. U dziecka nie występuje natomiast kaszel. Objawy infekcji wirusowej są podobne, ale nieco inne. Anginie w takiej postaci towarzyszy ból gardła, mięśni, stawów i głowy, a także dość niewysoka gorączka i zapalenie gardła. Do objawów można też zaliczyć kaszel, chrypkę, nieżyt nosa czy powiększeni tylnych węzłów chłonnych szyi. Jeżeli takie symptomy się pojawią, pediatra online udzielający zdalnych konsultacji może przeprowadzić wstępną diagnostykę oraz zadecydować o dalszym postępowaniu.

Rozpoznanie i leczenie anginy u dziecka

Diagnostyka anginy u dzieci odbywa się na podstawie obrazu klinicznego. Objawy wskazujące na zakażenie są sprawdzane w ramach testu punktowego, natomiast leczenie najczęściej odbywa się poprzez antybiotykoterapię. Jej prawidłowe przeprowadzenie zapobiega powikłaniom, a także zabezpiecza przed gorączką reumatyczną. Przy zakażeniu paciorkowcami podaje się zwykle penicylinę, na którą może być wystawiona recepta od pediatry. Jeżeli dziecko jest uczulone na ten środek, można zastosować amoksycylinę, klindamycynę czy azytromycynę. Antybiotyki nie są podawane przy zakażeniu wirusowym, a leczenie ogranicza się do objawowego. Lekarz przeprowadzający konsultacje pediatryczne online może zalecić odpoczynek, obniżanie gorączki ibuprofenem i paracetamolem, przyjmowanie dużej ilości płynów czy stosowanie preparatów do ssania o działaniu przeciwbólowymi i przeciwzapalnym.

Zapobieganie powikłaniom

Powikłania występujące przy anginie można podzielić na wczesne, późne oraz inne, z których te ostatnie pojawiają się najrzadziej. Pierwsze z nich mają zwykle postać ropnia okołomigdałkowego, ropnego zapalania węzłów chłonnych szyjnych czy ropnego zapalenia ucha środkowego. Do powikłań późnych zalicza się różne dolegliwości immunologiczne, takie jak gorączka reumatyczna czy ostre kłębuszkowe zapalenie nerek. W rzadkich przypadkach u dziecka może rozwinąć się zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz bakteriemia. Stopień zaraźliwości anginy jest bardzo wysoki, dlatego warto odpowiednio izolować chore dziecko i odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie. Należy też przestrzegać zasad higieny, często myjąc ręce oraz osłaniać nos i usta podczas kaszlu.