Artykuły pro zdrowotne

Jak poprawić samopoczucie?

Samopoczucie ma bardzo duży wpływ na sposób przyjmowania i interpretowania zewnętrznych bodźców, a tym samym stan zdrowia czy relacje międzyludzkie. Utrzymywanie pogodnego nastroju przez cały czas nie jest możliwe, ze względu na różne trudne sytuacje. Warto jednak postarać się o dobre samopoczucie, dbając o własną kondycję psychiczną oraz fizyczną.

Regularny sen

Sen stanowi podstawę dbania o nienaganne samopoczucie. Dobrze przespana noc niweluje uczucie zdenerwowania, a także podnosi zdolność koncentracji. Znaczenie ma zarówno jakość, jak i długość snu. Jego odpowiednia ilość powinna zależeć od wieku oraz wielu indywidualnych predyspozycji. Osoby dorosłe powinny każdej nocy przesypiać około 7-9 godzin, aby w pełni zregenerować organizm. W przypadku problemów ze snem, warto zadbać o dobre przewietrzenie pomieszczenia, zredukowanie dostępu do światła oraz utrzymanie temperatury około 18 stopni Celsjusza. Nie bez znaczenia pozostaje wygodny materac oraz czysta pościel. Warto również pamiętać o spaniu w odpowiedniej pozycji, celem zredukowania napięcia mięśni w okolicy szyi czy barków.

Odpowiednie nawyki żywieniowe

Przywiązując uwagę do odżywienia można znacząco wpłynąć na własne samopoczucie. Posiłki powinno się przede wszystkim spożywać regularnie, co około 3-4 godziny. Dieta musi składać się z produktów nisko przetworzonych, bogatych w wartościowe składniki mineralne i witaminy. Żywność zawierająca niezbędne mikroelementy jest niezbędna dla dobrego nastroju, ponieważ wpływa korzystnie na wiele aspektów związanych z funkcjonowaniem organizmu. Warto zwiększyć ilość codziennie spożywanych warzyw i owoców, a także wprowadzić do jadłospisu ryby czy orzechy. Dieta na poprawę samopoczucia nie wyklucza całkowicie słodyczy i innych przekąsek, jednak warto podchodzić do nich z umiarem.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest bardzo istotna dla dobrego samopoczucia. Najlepiej zadbać o przynajmniej minimalną porcję ruchu każdego dnia. W przypadku braku czasu na pełen trening, warto poświęcić ćwiczeniom oddechowym i rozciąganiu chociaż 10-15 minut dziennie. Intensywniejszą aktywność fizyczną można wprowadzać stopniowo, np. rezygnując z dojazdu do pracy samochodem lub komunikacją miejską na rzecz podróży rowerem czy też unikając windy i wybierając schody. Nawet niewielka ilość ruchu wystarczy, aby w ciągu dnia wykonać do 10 000 kroków. Aktywność fizyczna może bardzo szybko poprawić złe samopoczucie, ze względu na usprawnione krążenie krwi, dotlenienie organizmu oraz produkcję endorfin. Jeżeli sport nie przynosi żadnych oczekiwanych rezultatów, warto zasięgnąć porady specjalisty. Psychiatra online może udzielić różnych porad w formie zdalnej.

Systematyczna regeneracja

Organizm potrzebuje regeneracji nie tylko po treningu fizycznym, ale też każdym zwykłym dniu. Jej podstawę stanowi zarówno sen czy odpowiednia dieta, jak i zastosowanie różnych form relaksacji. Do regeneracji wykorzystać można automasaż, który poprawia pracę mięśni, zapobiega kontuzjom, ujędrnia skórę, wspomaga rozciąganie i przyspiesza krążenie krwi. W ten sposób można wspomóc transport i wydalanie produktów ubocznych przemiany materii, co sprzyja odżywianiu tkanek oraz ich prawidłowemu nawodnieniu. Nawet krótkie sesje masażu ułatwiają regenerację i przyczyniają się do wprowadzenia ciała w san relaksacji, który poprawia samopoczucie. Jeżeli jednak nastrój nie polepsza się, warto skonsultować się ze specjalistą. Psychiatra online dostępny 24 h na dobę może pomóc w diagnostyce objawów depresji.

Rozwijanie pasji

Sposobem na dobry nastrój jest też rozwijanie własnych pasji. Hobby dzielić można z przyjaciółmi i rodziną, co sprzyja kontaktom z drugim człowiekiem. Spełnianie się w różnych pasjach działa motywująco do zwykłych codziennych aktywności, a tym samym nadaje im znaczenie oraz sens. Wprowadzenie nawyku znajdowania w ciągu dnia chwili dla siebie wymaga niewielkiego wysiłku, a zapewnia bardzo dobre i długotrwałe efekty. Rozwijanie pasji może przybierać różną formę – począwszy od uprawiania sportu, majsterkowania czy gotowania, a skończywszy na czytaniu książek, oglądaniu filmów lub graniu w różne gry.