Artykuły pro zdrowotne

Wszystko co powinnaś wiedzieć o menopauzie

Menopauza to inaczej przekwitanie, określające zakończenie menstruacji w życiu kobiety. W okresie tym występują liczne nieprzyjemne symptomy, które mogą być bardzo uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Menopauza jest powiązana z gospodarką hormonalną. Na kilka lat przed zakończeniem miesiączkowania, stopniowo obniża się aktywność jajników, spada poziom estrogenu i gwałtownie maleje produkcja progesteronu. Zakłócenie równowagi hormonalnej jest główną przyczyną nieprzyjemnych symptomów.

Kiedy występuje menopauza?

Menopauza występuje wówczas, gdy krwawienia miesiączkowe nie pojawiają się przez minimum rok. Wiek wejścia w okres przekwitania jest jednak indywidualną kwestią każdej kobiety, uzależnioną m.in. od czynników genetycznych czy momentu osiągnięcia dojrzałości. W okresie tym występują zaburzenia owulacji, przez co cykl staje się nieregularny pod względem długości i obfitości. Błona śluzowa macicy staje się grubsza, a z czasem miesiączkowanie zanika całkowicie. W zależności od okoliczności, pierwsze symptomy menopauzy mogą się pojawić nawet w wieku 40 lat. Z reguły przypada ona na wiek między 45. a 55. rokiem życia. Przekwitaniu towarzyszą różne charakterystyczne i uciążliwe dolegliwości, które mogą nie ustępować nawet kilka lat po zaniku menstruacji. W rozpoznaniu zaburzeń hormonalnych może pomóc endokrynolog online.

Jakie są typowe objawy menopauzy?

Do szczególnie powszechnych należą uderzenia gorąca, zimne poty, duszności, kołatanie serca oraz bóle i zawroty głowy. Przy menopauzie występują też wahania nastroju, złe samopoczucie, niepokój, drażliwość oraz skłonność do depresji. Wiele kobiet zmaga się z bezsennością, pogorszeniem jakości snu i częstymi przebudzeniami. W okresie tym pojawiają się też problemy z koncentracją i pamięcią, uczucie zmęczenia oraz spadek libido. Spadek estrogenu osłabia elastyczność błony śluzowej, co może wywoływać dyskomfort przy współżyciu. Zmniejsza się też ilość śluzu, a tym samym występuje pieczenie, świąd i uczucie suchości. Drogi moczowe i rodne stają się bardziej podatne na infekcje. Pojawiają się również problemy z przybieraniem na wadze, mrowieniem i drętwieniem rąk, bólami mięśniowymi i kostno-stawowymi czy zwiększoną skłonnością do osteoporozy, wynikającą z obniżenia gęstości mineralnej kości. Na takie objawy może zostać wystawiona recepta online od ginekologa, który przepisze odpowiednie leki.

Jakie zmiany metaboliczne zachodzą w trakcie menopauzy?

Zmiany metaboliczne w trakcie menopauzy mogą być bardzo niekorzystne. Ryzyko nadwagi i cukrzycy zwiększa się pod wpływem podwyższenia frakcji cholesterolu LDL, przy jednoczesnym obniżeniu frakcji HDL. To z kolei prowadzi do schorzeń serca i układu krążenia, wzrostu ciśnienia tętniczego, pogorszenia kurczliwości i zwiększenia ryzyka powikłań zakrzepowych. W okresie menopauzy wzrasta też prawdopodobieństwo nowotworu piersi, jajnika czy trzonka macicy. Estrogen produkowane przez jajniki mają wpływ nie tylko na proces dojrzewania, ale też stan skóry czy włosów. Hormony te biorą udział w produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego, których brak zwiększa występowanie zmarszczek i przyspiesza procesy starzenia. W ocenie ich poziomu może pomóc konsultacja online z endokrynologiem.

Jak można złagodzić objawy menopauzy?

Przy menopauzie zachodzą liczne zmiany w sferze fizycznej i emocjonalnej kobiety. Aby złagodzić nieprzyjemne objawy w tym okresie, warto przede wszystkim zadbać o zdrowy tryb życia i uważnie obserwować własny organizm. Ginekolog online może też przepisać odpowiednio dobrane tabletki antykoncepcyjne oraz zlecić niezbędne testy, włącznie z badaniem krwi pod kątem poziomu cholesterolu. Warto też przyjmować wapń i witaminę D, zrezygnować z używek, regularnie uprawiać sport i szczególną uwagę przywiązywać do diety. Jeżeli objawy menopauzy są bardzo dokuczliwe, endokrynolog może zalecić hormonalną terapię zastępczą. W jej przebiegu następuje suplementacja naturalnych hormonów produkowanych przez jajniki, co pozwala na zniwelowanie wahań nastroju, uderzeń gorąca, zimnych potów czy problemów z koncentracją, pamięcią i libido. Zdaniem specjalistów, terapia ta może też obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory piersi, jajników i szyjki macicy.