Ból mięśni i stawów, Leki, Leki przeciwbólowe

Lek Biofenac

Co to jest Biofenac?

Biofenac to lek zawierający aceklofenak, będący środkiem przeciwzapalnym nienależącym do sterydów, należącym do grupy pochodnych kwasu fenylooctowego. Działa on na ból i stany zapalne poprzez blokowanie cyklooksygenaz, zwłaszcza COX-2, które są kluczowe w tworzeniu prostaglandyn z tłuszczów błon komórkowych. Aceklofenak redukuje objawy zapalenia, jak ból, obrzęk, czy sztywność stawów i pomaga chronić tkankę łączną. Jest stosowany głównie w terapii chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych, ale nie działa na bakterie. Po doustnym zażyciu szybko się wchłania, a jego metabolity mogą przenikać przez łożysko.

Składnikiem aktywnym jest aceklofenak. Na rynku dostępny jest w postaci tabletek powlekanych, 100 mg, w opakowaniach po 20 lub 60 sztuk.

Zalecenia dotyczące Biofenac

Zawsze przed użyciem konsultować z lekarzem. Tabletki należy połykać całe, popijając płynem, z posiłkiem lub na czczo, zgodnie z zaleceniami lekarza. Przed użyciem należy zapoznać się z ulotką i sprawdzić datę ważności. Lek przechowywać w oryginalnym opakowaniu, poza zasięgiem dzieci.

Przeciwwskazania dotyczące Biofenac

Nie stosować przy uczuleniu na aceklofenak lub inne składniki, w ostatnich trzech miesiącach ciąży, przy astmie, ostrej nieżytowej chorobie nosa, po reakcjach alergicznych na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe środki przeciwzapalne, przy wrzodach żołądka/jelit, aktywnym krwawieniu, problemach z krzepnięciem krwi, ciężkich chorobach wątroby/nerek, oraz po przebytych chorobach serca lub mózgu.

Interakcje dotyczące Biofenac

Nie łączyć z lekami takimi jak lit, digoksyna, diuretyki, inhibitory ACE, antagoniści angiotensyny II, leki przeciwzakrzepowe, antydepresanty, leki przeciwcukrzycowe, metotreksat, takrolimus, cyklosporyna, steroidy (np. betametazon, prednizolon), kwas acetylosalicylowy, inne niesteroidowe środki przeciwzapalne, oraz zydowudynę.

Ciąża i karmienie piersią podczas stosowania Biofenac

Nie stosować w ciąży i podczas karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne podczas stosowania Biofenac

Do skutków ubocznych należą reakcje alergiczne (w tym anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy), owrzodzenia, krwawienia z przewodu pokarmowego, zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka, zawroty głowy, niestrawność, bóle brzucha, nudności, biegunka, zmiany w testach czynnościowych wątroby, wzdęcia, zapalenie żołądka, zaparcia, wymioty, owrzodzenie jamy ustnej, świąd skórny, wysypka, zaburzenia czynności nerek, nadciśnienie, niewydolność serca, duszność, niedokrwistość, zaburzenia widzenia, zmiany liczby krwinek, depresja, zaburzenia snu, parestezje, drżenia, bóle głowy, zaburzenia smaku, zapalenie trzustki, wątroby, zawroty głowy, szumy uszne i inne. W przypadku wystąpienia skutków ubocznych skontaktować się z lekarzem.