Antybiotyki, Leki

Amoksiklav


Opis:

Amoksiklav to antybiotyk wydawany jest wyłącznie na receptę. Dostępny jest w kilku różnych wariantach.Lek Amoksiklav w kapsułkach jest antybiotykiem, który zabija bakterie wywołujące zakażenia. Amoksycylina należy do grupy leków nazwanych penicylinami, których działanie może czasami zostać zahamowane (unieczynnienie). Druga substancja czynna (kwas klawulanowy) przeciwdziała temu unieczynnieniu.


Skład i dostępność:

Substancje czynne: amoksycylinę kwas klawulanowy. Dostępność na rynku: tabletki powlekane 250 mg+125 mg, 21 sztuk; tabletki powlekane 500 mg+125 mg, 14 lub 21 sztuk; granulat do sporządzenia zawiesiny doustnej 875 mg+125 mg, 14 saszetek; proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg)/5 ml, butelka 35 ml lub 70 ml lub 140 ml; proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań lub infuzji 500 mg+100 mg, 5 fiolek; proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań lub infuzji 1000 mg+200 mg, 5 fiolek;


Stosowanie:

Uwaga! Przed zastosowaniem zaleca się kontakt z lekarzem. Amoksycylina należy do grupy leków nazwanych penicylinami, których działanie może czasami zostać zahamowane (unieczynnienie). Druga substancja czynna (kwas klawulanowy) przeciwdziała temu unieczynnieniu.Podstawowy składnik preparatu to amoksycyklina, która należy do penicylin. Substancja zabija drobnoustroje wywołujące zakażenia, jednak jej działanie może zostać zahamowane przez bakterie wytwarzające β-laktamazy. Druga substancja czynna – kwas klawulanowy – zapobiega takiemu zahamowaniu i sprawia, że rozszerza się zakres działania przeciwbakteryjnego antybiotyku.Obie substancje czynne przenikają do mleka kobiety


Przeciwwskazania do stosowania leku to:

Przeciwwskazaniem jest uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu. Nadwrażliwości na inny lek beta-laktamowy (np. cefalosporynę, karbapenem lub monobaktam). Wystąpienie w przeszłości żółtaczki lub zaburzeń czynności wątroby spowodowanych przez amoksycylinę lub kwas klawulanowy.


Lek- nie może być stosowane z lekami takimi jak:

Tabletki – nie mogą być stosowane z lekami takimi jak: Amoksycylina i inne penicyliny mogą zmniejszać szybkość wydalania metotreksatu i nasilać jego toksyczne działanie.Nie zaleca się równoległego stosowania preparatu i probenecydu. Probenecyd może powodować długo utrzymujące się zwiększenie stężenia amoksycyliny we krwi.


Ciąża i karmienie piersią:


Możliwe skutki uboczne stosowania:

Możliwe skutki uboczne stosowania – Amoksiklav Uwaga! W przypadku wystąpienia skutków ubocznych leku należy skonsultować się z lekarzem. biegunka, nudności i wymioty. drożdżyca skóry i błon śluzowych jamy ustnej i narządów płciowych, niestrawność, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zawroty i bóle głowy, wysypka, świąd, pokrzywka przemijająca leukopenia, małopłytkowość.