Vixpo 3


Opis:

Vixpo 3 mg + 0,02 mg to hormonalny środek antykoncepcyjny, przyjmuje się w celu ochrony przed nieplanowaną ciążą. Są to tabletki złożone dwuskładnikowe, których substancjami czynnymi są drospirenon i etynyloestradiol. W jednym blistrze znajdują się 24 tabletki czynne oraz 4 tabletki placebo (niehormonalne). Doustna antykoncepcja hormonalna wyróżnia się wysoką skutecznością ochrony przed poczęciem dziecka, o ile tabletki są przez kobietę przyjmowane prawidłowo i o stałych porach. Poniżej zebrane zostały informacje o preparacie Vixpo 3 mg + 0,02 mg, przeciwwskazaniach do jego stosowania, prawidłowym dawkowaniu i skutkach ubocznych.


Skład i dostępność:

Vixpo 3 mg + 0,02 mg


Stosowanie:

Zależne jest to od tego, czy kobieta wcześniej zabezpieczała się w inny sposób, poroniła lub urodziła itp. Przez pierwsze 24 dni cyklu przyjmuje się tabletki różowe, a przez ostatnie 4 dni cyklu zażywa się tabletki białe. Po skończeniu ostatniej białej tabletki należy rozpocząć nowe opakowanie Vixpo. Nie stosuje się tutaj przerwy od tabletek – w ramach „przerwy” zażywa się właśnie białe tabletki placebo, dzięki czemu można uniknąć pomylenia koniecznego czasu rozpoczęcia nowego opakowania. W czasie 4 dni zażywania tabletki placebo powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Najczęściej dochodzi do niego w 2-3 dniu przyjmowania białych tabletek, choć oczywiście może to nieco różnić się u niektórych kobiet. Podczas przyjmowania tabletek placebo kobieta również chroniona jest przed ciążą i nie musi w tym czasie stosować dodatkowych metod zabezpieczenia.


Przeciwwskazania do stosowania leku to:

Nadwrażliwość na drospirenon, etynylestradiol lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (czynna, dziedziczna, w wywiadzie lub ryzyko wystąpienia). Tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (j.w.). Migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi. Choroby naczyń mózgowych (udar). Cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, wysokie nadciśnienie tętnicze, ciężka dislipoproteinemia. Ciężka choroba wątroby. Guzy (łagodne i złośliwe). Ciężka niewydolność nerek. Nowotwory złośliwe zależne od hormonów płciowych. Krwawienia z dróg rodnych o nieznanej etiologii. Jednoczesne przyjmowanie ombitaswiru, parytaprewiru, rytonawiru, dazabuwiru.


Lek- nie może być stosowane z lekami takimi jak:

Ombitaswir, parytaprewir, rytonawir, dazabuwir. Barbiturany. Karbamazepina. Fenytoina. Prymidon. Rifampicyna. Felbamat. Topiramat. Przetwory ziela dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum). Cyklosporyna. Lamotrygina. Inhibitory konwertazy angiotensynowej/blokery receptorów dla angiotensyny II.


Ciąża i karmienie piersią:


Możliwe skutki uboczne stosowania:

Uwaga! W przypadku wystąpienia skutków ubocznych leku należy skonsultować się z lekarzem. Chwiejność emocjonalna. Bóle głowy. Trądzik. Ból brzucha. Obrzęk piersi. Bolesne miesiączkowanie. Krwawienie niezwiązane z cyklem miesiączkowym .Przyrost masy ciała. Reakcje alergiczne. Depresja. Kandydoza Parestezje. Zawroty głowy Parestezje. Zawroty głowy Zaburzenia widzenia. Tachykardia. Nadciśnienie tętnicze Migrena. Żylaki.