Yasminelle


Opis:

Yasminelle 0,02 mg + 3 mg to doustny środek antykoncepcyjnyo złożonym składzie, zawierający syntetyczne hormony – drospirenon oraz etynyloestradiol. Wskazaniem do stosowania leku jest zapobieganie ciąży. Yasminelle zapobiega niechcianemu zapłodnieniu, co możliwe jest dzięki wielotorowemu działaniu. Tabletki należy przyjmować codziennie przez 21 dni, o stałej porze, po czym należy zrobić 7 dniową przerwę przez rozpoczęciem kolejnego opakowania. Lek powinien być zażywany regularnie przez cały okres zapobiegania ciąży.Kolejny mechanizm działania to zagęszczenie śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy, a także zmniejszenie perystaltyki jajowodów, przez co przemieszczanie się plemników jest znacznie utrudnione. Ponadto Yasminelle wpływa na błonę śluzową macicy w taki sposób, aby w razie zapłodnienia niemożliwa była implantacja komórki jajowej.


Skład i dostępność:

Yasminelle 0,02 mg + 3 mg


Stosowanie:

Uwaga! Przed zastosowaniem zaleca się kontakt z lekarzem. Tabletki Yasminelle należy przyjmować codziennie, przez 21 dni w możliwie najbardziej zbliżonych do siebie porach. Po 21 dniach należy zaprzestać stosowania leku przez 7 dni, podczas których powinno pojawić się krwawienie krwawienie z odstawienia zwykle rozpoczynające się 2 lub 3 dnia przerwy.


Przeciwwskazania do stosowania leku to:

uczulenie na etynyloestradiol lub drospirenon lub którykolwiek z pozostałych składników leku Yasminelle. jeśli u pacjentki obecnie występuje (lub kiedykolwiek występował) zakrzep krwi w naczyniach żylnych nóg (zakrzepica żył głębokich), w płucach (zatorowość płucna) lub w innych narządach; jeśli pacjentka wie, że ma zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi – na przykład niedobór białka C, niedobór białka S, niedobór antytrombiny III, obecność czynnika V Leiden lub przeciwciał antyfosfolipidowych; jeśli pacjentka wymaga zabiegu chirurgicznego lub nie będzie chodziła przez długi czas. zawał serca lub udar; dławica piersiowa przemijający napad niedokrwienny ; ciężka cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, bardzo wysokie ciśnienie krwi, bardzo wysokie stężenie tłuszczów we krwi (cholesterolu lub trójglicerydów), chorobę nazywaną hiperhomocysteinemią; migreną z aurą choroba wątroby, niewydolność nerek; nowotwór wątroby; podejrzewa się występowanie raka piersi lub narządów płciowych; niewyjaśnione krwawienie z pochwy; zapalenia wątroby typu C


Lek- nie może być stosowane z lekami takimi jak:

Tabletki – nie mogą być stosowane z lekami takimi jak: leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV gryzeofulwina barbiturany karbamazepina fenytoina topiramat


Ciąża i karmienie piersią:


Możliwe skutki uboczne stosowania:

Uwaga! W przypadku wystąpienia skutków ubocznych leku należy skonsultować się z lekarzem. bóle głowy, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, niewyraźna mowa, omdlenie czy porażenie połowicze mogące towarzyszyć udarowi mózgu zatorowość płucna duszność, kaszel, spłycenie oddechu czy krwioplucie zatorowość żylna obrzęk zasinienia i bólu kończyny dolnej.