Antybiotyki, Leki

Doxycyclinum


Opis:

Doksycyklina jest antybiotykiem należącym do grupy tetracyklin. Wykazuje szerokie spektrum działania na bakterie Gram-(-), Gram-(+) i niektóre pierwotniaki. Bakteriostatyczny mechanizm działania leku polega na zahamowaniu syntezy białka na poziomie rybosomu.


Skład i dostępność:

Substancje czynne: Doxycyclinum Dostępność na rynku: 100 mg 10 kapsułek


Stosowanie:

Uwaga! Przed zastosowaniem zaleca się kontakt z lekarzem. Zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych – zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie gardła, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc


Przeciwwskazania do stosowania leku to:

Przeciwwskazaniem jest uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu. Nadwrażliwość na doksycyklinę lub inne tetracykliny, Ciężka niewydolność wątroby. Dzieci w wieku poniżej 12 lat. Nie należy podawać kobietom w ciąży.


Lek- nie może być stosowane z lekami takimi jak:


Ciąża i karmienie piersią:


Możliwe skutki uboczne stosowania:

Uwaga! W przypadku wystąpienia skutków ubocznych leku należy skonsultować się z lekarzem. zgaga, wymioty, wzdęcia, biegunka (w przypadku wystąpienia biegunki o ciężkim przebiegu, zwłaszcza długo się utrzymującej – lek należy odstawić ze względu na ryzyko rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy). rumień, obrzęk, zmiany pęcherzowe i barwnikowe, odwarstwienie i przebarwienie paznokci wykwity skórne, złuszczające zapalenie skóry, świąd, obrzęk naczynioruchowy, duszność, anafilaksja, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Podczas leczenia należy unikać ekspozycji na UVA i UVB (silne nasłonecznienie, solarium).