Antybiotyki, Leki

Cipronex


Opis:

Antybiotyk Cipronex jest lekiem wydawanym na receptę, jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Mechanizm działania cyprofloksacyny polega na hamowaniu aktywności enzymów bakteryjnych niezbędnych dla syntezy i prawidłowej struktury kwasu nukleinowego DNA bakterii. Bakteryjne DNA nie ulega replikacji, co w konsekwencji prowadzi do zahamowania podziałów i do śmierci komórki bakteryjnej.


Skład i dostępność:

Substancje czynne: Cyprofloksacyna Dostępność na rynku: roztwór do infuzji 2 mg/ml, tabletki powlekane 250 mg, tabletki powlekane 500 mg, krople do oczu Cipronex 0,3 %.


Stosowanie:

Uwaga! Przed zastosowaniem zaleca się kontakt z lekarzem. Cipronex dzięki zawartości substancji czynnej wykazuje działanie bakteriobójcze. Zakażenia dróg moczowo-płciowych (także zapalenie gruczołu krokowego i rzeżączka), oddechowych, zakażenia skóry, tkanek miękkich, kości i stawów, posocznica, zakażenia przewodu pokarmowego (m.in. zapalenie otrzewnej, dróg żółciowych), układowe salmonelozy, dur brzuszny oporny na leczenie chloramfenikolem, profilaktycznie i leczniczo w zakażeniach oportunistycznych u pacjentów z zaburzeniami odporności, mukowiscydozą, a także w wybiórczym wyjałowieniu przewodu pokarmowego u pacjentów leczonych immunosupresyjne i w gruźlicy.


Przeciwwskazania do stosowania leku to:

Przeciwwskazaniem jest uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu. Nadwrażliwość na hydroksyzynę i pochodne piperazyny, Stosowanie z tyzanidyną, Ciąża i laktacja, Dzieci poniżej 6 roku życia,


Lek- nie może być stosowane z lekami takimi jak:

Tabletki – nie mogą być stosowane z lekami takimi jak: Nie można stosować jednocześnie z tyzanidyną. Nie należy jednak przyjmować leku wyłącznie z produktami nabiałowymi, takimi jak mleko czy jogurt lub z wzbogacanymi sokami owocowymi (np. sok pomarańczowy wzbogacany w wapń).


Ciąża i karmienie piersią:


Możliwe skutki uboczne stosowania:

Uwaga! W przypadku wystąpienia skutków ubocznych leku należy skonsultować się z lekarzem. nudności biegunka bóle stawów u dzieci