Antykoncepcja hormonalna/regularna

Yasmin


Opis:

Lek Yasmin należy do grupy doustnych preparatów hormonalnych.Przyjmowanie tych hormonów zgodnie z zaleceniami lekarza i w oparciu o informacje znajdujące się w ulotce redukuje do minimum ryzyko zajścia w ciążę. Yasmin stosowany jest przede wszystkim jako środek antykoncepcyjny, czyli ma chronić kobietę przed nieplanowanym poczęciem, jednak trzeba wiedzieć, że nie daje 100% pewności, że do ciąży nie dojdzie nawet przy prawidłowym zażywaniu Yasmin.


Skład i dostępność:


Stosowanie:

Uwaga! Przed zastosowaniem zaleca się kontakt z lekarzem. Jeśli chodzi o stosowanie tabletek Yasmin, trzeba wiedzieć, że ważna jest nie tylko regularność ich zażywania, ale również inne kwestie. Gdy od pominięcia tabletki minie więcej niż 12 godzin lub kobieta pominie 2 lub więcej tabletek, musi liczyć się z możliwością zmniejszenia skuteczności ochrony przed ciążą, w związku z czym zaleca się dodatkowe metody zapobiegania poczęciu. Należy uważać, by tabletek nie przedawkować, gdyż może to skutkować pojawieniem się krwawienia z pochwy, nudnościami lub wymiotami.


Przeciwwskazania do stosowania leku to:

ciąża lub podejrzenie, krwawienia z dróg rodnych, których przyczyna nie została jeszcze rozpoznana, zapalenie wątroby typu C mają nadwrażliwość na etynyloestradiol, drospirenon lub składniki pomocnicze leku, zmagają się z nadciśnieniem, przeszły udar lub zawał serca, nowotwór hormonozależny (np. narządów płciowych lub piersi) lub nowotwór wątroby (łagodny lub złośliwy), migreny z aurą, niewydolność nerek, zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna lub zakrzepy obejmującymi inne narządy, wysokie stężenie cholesterolu lub trójglicerydów we krwi, zaburzenia krzepliwości krwi różnego rodzaju, dławica piersiową hyperhomocysteinemia cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, ciężka chorobą wątroby.


Lek- nie może być stosowane z lekami takimi jak:


Ciąża i karmienie piersią:


Możliwe skutki uboczne stosowania:

Uwaga! W przypadku wystąpienia skutków ubocznych leku należy skonsultować się z lekarzem. tkliwość lub ból piersi, niemiesiączkowe krwawienia z pochwy zaburzenia miesiączkowania, bóle brzucha, nudności, wzrost masy ciała, zakażenia grzybicze i pojawienie się wydzieliny z pochwy, biegunki i wymioty, pojawienie się nienaturalnego ciśnienia krwi (niskie lub wysokie), powiększenie piersi wahania libido bądź spadek popędu, problemy skórne, w tym np. egzema, trądzik, pokrzywka, wysypka, świąd i łysienie. pojawienie się upławów lub wydzieliny z piersi, spadek masy ciała, nietolerancja soczewek kontaktowych, zaburzenia słuchu, większy popęd seksualny, reakcje związane z nadwrażliwością oraz astma, a także rumień (wielopostaciowy bądź guzowaty). zakrzepy w żyle lub tętnicy (ich prawdopodobieństwo rośnie, jeśli kobieta jest w grupie ryzyka).