Antybiotyki, Leki

Dalacin C


Opis:

Substancje czynne: Klindamycyna Dostępność na rynku: -75 mg kapsułki -150 mg kapsułki -300 mg kapsułki -granulat do sporządzania syropu 75 mg/ 5 ml -roztwór do wstrzykiwań i/lub infuzji 150 mg/ml.


Skład i dostępność:

Substancje czynne: Klindamycyna Dostępność na rynku: -75 mg kapsułki -150 mg kapsułki -300 mg kapsułki -granulat do sporządzania syropu 75 mg/ 5 ml -roztwór do wstrzykiwań i/lub infuzji 150 mg/ml.


Stosowanie:

Uwaga! Przed zastosowaniem zaleca się kontakt z lekarzem. Dalacin C jest antybiotykiem wyłącznie na receptę stosowanym w wielu zakażeniach bakteryjnych. Klindamycyna, działa przede wszystkim bakteriostatycznie, a także bakteriobójczo w stopniu zależnym od stężenia w miejscu zakażenia i od wrażliwości drobnoustrojów. Uniemożliwia to wzrost i namnażanie się komórek bakteryjnych. Klindamycyna jest zaliczana do antybiotyków o działaniu bakteriostatycznym (w pewnych warunkach działa także bakteriobójczo), o szerokim spektrum działania. Po podaniu doustnym klindamycyna dobrze się wchłania i szybko przenika z surowicy do tkanek, w tym do kości.


Przeciwwskazania do stosowania leku to:

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Dalacin C u pacjentów: – uczulonych na penicylinę, – z zaburzeniami czynności wątroby, – z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia, choroba Parkinsona), – z chorobami żołądka i jelit w wywiadzie (np. przebyte zapalenie jelita grubego). • W trakcie długotrwałego stosowania leku (przez ponad 3 tygodnie) konieczne jes


Lek- nie może być stosowane z lekami takimi jak:


Ciąża i karmienie piersią:

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.


Możliwe skutki uboczne stosowania:

Uwaga! W przypadku wystąpienia skutków ubocznych leku należy skonsultować się z lekarzem. rzekomobłoniaste zapalenie jelit eozynofilia (zwiększenie we krwi liczby eozynofilów – rodzaj białych krwinek) zakrzepowe zapalenie żył biegunka wysypka grudkowo-plamkowa toksyczna nekroliza naskórka, pęcherzowy rumień wielopostaciow, osutka polekowa z eozynofilią obrzęk naczynioruchowy, złuszczające zapalenie skóry, pęcherzowe zapalenie skóry, wysypka odropodobna zatrzymanie płynów powodujące obrzęk nóg, kostek lub stóp, duszności nudności