Artykuły pro zdrowotne

Nieregularny okres – co może być przyczyną?

Nieregularny okres to problem, z którym każda kobieta powinna zwrócić się do ginekologa. O prawidłowym cyklu menstruacyjnym można mówić wówczas, gdy trwa od 21 do maksymalnie 35 dni. Jeżeli jest krótszy, dłuższy lub zmienia się z miesiąca na miesiąc, miesiączka uznawana jest za nieregularną. Do najczęstszych przyczyn tego stanu należą zaburzenia hormonalne, jednak niesystematyczny okres może wynikać również z nadmiaru stresu, schorzeń układu rozrodczego czy niewłaściwej diety.

Typowe przyczyny nieregularnego okresu

Nieregularne krwawienia naturalnie występują u kobiet młodych, które dojrzewają płciowo. Wynika to z faktu, że pierwsze miesiączki są z reguły bezowulacyjne. Stan ten zwykle utrzymuje się do dwóch lat od pierwszego pojawienia się okresu. Za normę uważane są również nieregularne cykle w okresie przekwitania, kiedy kobieta przechodzi menopauzę. Funkcje jajników powoli wygasają, przez co miesiączki występują coraz rzadziej i w ostateczności całkowicie zanikają. Nieregularność okresu może być powiązana także z faktem karmienia piersią. Z uwagi na wysokie stężenie prolaktyny we krwi matki, wydzielanie hormonu luteinizującego i folikulotropowego ulega zahamowaniu. Proces ten blokuje jajeczkowanie, a tym samym menstruację. Do największego nasilenia tego zjawiska dochodzi zwykle w ciągu kilku pierwszych miesięcy po porodzie.

Diagnostyka zaburzeń cyklu menstruacyjnego

Wizyta u ginekologa jest konieczna wówczas, gdy miesiączki są zbyt częste, zbyt rzadkie, zbyt obfite lub zbyt skąpe. Lekarz powinien zebrać dokładny wywiad, uwzględniając w nim informacje o przebiegu cyklu, chorobach przewlekłych oraz przeszłości ginekologiczno-położniczej pacjentki. Obecnie często stosowanym rozwiązaniem jest konsultacja ginekologiczna online, która pozwala na szybkie nawiązanie kontaktu ze specjalistą. Podczas e-wizyty lekarz może dokonać wstępnej diagnostyki problemu, a także zlecić badania hormonalne. Ginekolog online interpretuje też poszczególne wyniki laboratoryjne, a następnie ustala na ich podstawie przyczyny zaburzeń i dobiera odpowiednie leki. W razie potrzeby wystawiana jest recepta online przez internet, którą pacjentka może zrealizować w każdej aptece.

Nieregularne krwawienia a styl życia

Na prawidłowość krwawień w dużym stopniu wpływa styl życia. Jeżeli kobieta narażona jest na silny stres, brak snu, przewlekłe zmęczenie lub częste infekcje, bardzo często dochodzi u niej do zaburzeń cyklu miesiączkowego. Na wydłużenie lub skrócenie okresu może wpływać również aktywność fizyczna. W połączeniu z wysokim wskaźnikiem masy ciała, brak ruchu znacząco zwiększa ryzyko nieregularnych krwawień. Zaburzenia odżywiania często prowadzą do rozwoju cukrzycy, która sama w sobie może powodować zaburzenia miesiączkowania. Problem stanowi także nadmierna aktywność, ponieważ nierzadko całkowicie blokuje owulację. Nieregularność okresu może też wynikać z faktu przyjmowania leków na nadciśnienie i środków psychotropowych. Objawy zniwelować mogą różne środki, na które zwykle potrzebna jest recepta od ginekologa.

Nieregularne miesiączki a zaburzenia hormonalne

Zaburzenia hormonalne należą do najczęstszych przyczyn nieregularnego okresu. Jeżeli w organizmie kobiety występuje nadmiar prolaktyny, dochodzi do rozwoju tzw. hiperprolaktynemii. Doprowadza ona do braku owulacji, a tym samym wywołuje nieregularność cykli. Jej przyczyną najczęściej są schorzenia przysadki, nadmiar stresu czy przesadny wysiłek fizyczny. Zmiany hormonalne występują także przy zespole policystycznych jajników, który objawia się rzadkimi, a zarazem bardzo obfitymi krwawieniami. W leczeniu tej przypadłości stosuje się środki, na które wymagana jest e-recepta od ginekologa online lub specjalisty przyjmującego stacjonarnie. Przyczyną zaburzeń może być również przedwczesne wygaszanie czynności jajników, dotykające kobiety przed 40. rokiem życia. Na problemy z cyklem znacząco wpływają choroby tarczycy, takie jak jej nadczynność i niedoczynność. Zaburzenia miesiączkowania mogą występować również u kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną. Aby uniknąć problemów po rozpoczęciu przyjmowania hormonów lub ich odstawieniu, należy je odpowiednio dobrać. W przypadku odbycia zdalnej konsultacji, może zostać wystawiona recepta online na antykoncepcje.