Artykuły pro zdrowotne

Psychiatra a psycholog – czym się różnią, kogo wybrać?

Osoby zmagające się z problemami natury psychicznej bardzo często nie wiedzą, do jakiego lekarza udać się po pomoc. Wsparcia w takich przypadkach udzielają zarówno psycholodzy, jak i psychiatrzy. Specjaliści obu tych dziedzin medycyny zajmują się zdrowiem psychicznym człowieka, ale w nieco innym zakresie. Wybór między psychologiem a psychiatrą powinien zależeć przede wszystkim od rodzaju oraz skali zaburzeń, z którymi zmaga się pacjent. Kompetencje obu specjalistów są bardzo zbliżone, jednak występują znaczące różnice między tymi profesjami.

Czym zajmuje się psycholog?

Psycholog posiada ukończone studia magisterskie na kierunku psychologii, które trwają 5 lat. Po otrzymaniu wykształcenia, specjalista ten może pracować jako psycholog kliniczny w szpitalu. Istnieje też możliwość zdobycia nowych uprawnień poprzez odpowiednie kursy i specjalizacje, a następnie rozpoczęcia kariery np. jako psycholog pracy czy psycholog sportu. Specjalista ten posiada ogromną wiedzę w zakresie czynników i mechanizmów, które wpływają na psychikę i zachowanie człowieka. Osoby zmagające się z problemami natury emocjonalnej z reguły najpierw kontaktują się właśnie z psychologiem. Aby prawidłowo ocenić stan pacjenta, lekarz ten musi przeprowadzić kompleksową konsultację. Psycholog może postawić diagnozę na podstawie odpowiednich testów, a także wystawiać różne orzeczenia czy opinie dla sądu.

Kim jest psychiatra?

Psychiatra to lekarz, który po ukończeniu studiów odbył odpowiedni staż podyplomowy oraz zdobył specjalizację z zakresu psychiatrii. Specjalista ten najczęściej pracuje w poradniach zdrowia psychicznego oraz szpitalach psychiatrycznych. Do jego zadań należy udzielanie konsultacji, wystawianie skierowań do psychologa i psychoterapeuty czy przepisywanie odpowiednich leków. Środki psychiatryczne zlecać może każdy lekarz, włącznie z lekarzem rodzinnym. Za prawidłową diagnostykę choroby oraz trafny dobór leku pod względem działania i profilu odpowiada jednak właśnie psychiatra. Aby zapewnić komfortowe warunki pacjentom, wielu takich specjalistów prowadzi praktykę w formie teleporad. Psychiatra online może udzielić w pełni profesjonalnej konsultacji, podczas której przeprowadzi wywiad lekarski i odpowie na wszystkie pytania. W razie potrzeby, wystawiana jest recepta online na odpowiednie leki.

Kiedy należy zwrócić się do psychologa?

Psycholog udziela pierwszej pomocy w problemach natury psychicznej, dlatego można się zwrócić do niego o poradę w wielu sytuacjach. Specjalista ten zapewnia wsparcie przy różnych zmaganiach w życiu codziennym, osobistym i zawodowym, które prowadzą do występowania apatii i przygnębienia. Psycholog może diagnozować i opiniować problemy psychiczne na podstawie wywiadu z pacjentem, a także wykonywać różne testy psychologiczne oraz pomagać w ocenie typu osobowości. Lekarze tej specjalizacji stawiają diagnozy psychologiczne, które są niezbędne do dalszej terapii i udanego leczenia. Warto przy tym pamiętać, że psycholog nie zajmuje się terapią. Kompetencje w tym zakresie posiada psychoterapeuta. Psycholog może udzielać zdalnych konsultacji, ale nie posiada uprawnień do zlecania leczenia farmakologicznego i przepisywania leków. Jeżeli potrzebna jest recepta online przez internet, pacjent kierowany jest do psychiatry.

Kiedy zwrócić się o pomoc do psychiatry?

Psychiatra zajmuje się przede wszystkim leczeniem najpoważniejszych i najtrudniejszych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, nerwica, schizofrenia, psychoza, zespół stresu pourazowego czy choroba afektywna dwubiegunowa. Specjalista ten może też pomóc pacjentom, którzy zmagają się z różnymi uzależnieniami, zaburzeniami odżywiania, zaburzeniami osobowości czy myślami i skłonnościami samobójczymi. Bardzo często zdarza się, że psychiatra 24/7 musi cały czas pozostawać do dyspozycji swoich pacjentów. Do tego właśnie specjalisty należy się udać, aby odpowiednio dostosować i wprowadzić leczenie farmakologiczne czy określić konieczność leczenia szpitalnego. Lekarz ten odpowiada też za przepisywanie samych leków. Dla wielu pacjentów wygodnym rozwiązaniem jest recepta online od psychiatry, którą można uzyskać podczas zdalnej konsultacji.