Artykuły pro zdrowotne

Kiedy należy skonsultować się z ginekologiem?

Ginekolog zajmuje się leczeniem i profilaktyką różnych schorzeń, zaburzeń i dolegliwości żeńskiego układu płciowego. Konsultacje z tym specjalistą zalecane są kobietom w każdym wieku – zarówno nastolatkom, jak i paniom dojrzałym. Ginekologia jest bardzo specyficzną dziedziną medycyny, ściśle powiązaną m.in. z położnictwem. Wizyty u ginekologa konieczne są zarówno w przypadku występowania różnych niepokojących objawów, jak i podczas ciąży, korzystania ze środków antykoncepcyjnych czy też leczenia różnych schorzeń.

Monitorowanie ciąży

Kobieta podejrzewająca u siebie ciążę powinna zwrócić się do ginekologa ok. 2-4 tygodni po spóźnionym miesiączkowaniu. Odpowiada to 6-8 tygodniowi zapłodnienia i stanowi najlepszy moment na przeprowadzenie pierwszego badania USG, podczas którego sprawdzony zostanie dokładny wiek oraz prawidłowy rozwój ciąży. Na tym etapie ginekolog może też zlecić badania biochemiczne z krwi i moczu. Wyjątek stanowią kobiety zmagające się różnymi chorobami przewlekłymi, na stałe przyjmujące niektóre leki oraz pacjentki z więcej niż jednym poronieniem w przeszłości. Panie z tych grup powinny udać się na konsultację ginekologiczną w czasie 1-2 tygodni od wykonania dodatniego testu ciążowego, ze względu na konieczność podjęcia odpowiedniego leczenia i zwiększenia szans bezpiecznego donoszenia ciąży.

Dobór środków antykoncepcyjnych

Jedną z przyczyn wizyty u ginekologa jest poradnictwo antykoncepcyjne, zwłaszcza dla kobiet nie planujących zachodzić w ciążę. Aby odbyć taką konsultację bez wychodzenia z domu, należy skorzystać z teleporady. Większość pacjentek wybiera dwuskładnikowe tabletki hormonalne, na które wystawiana jest recepta online od ginekologa podczas wizyty zdalnej. Istnieje jednak wiele innych form antykoncepcji, o których wiele kobiet nawet nie wie. Specjalista może pomóc w dobraniu najlepszej metody, biorąc przy tym pod uwagę wiek, wymagania, stan zdrowia oraz inne indywidualne cechy pacjentki. Ginekolog jest w stanie wystawić na praktycznie każdą formę antykoncepcji receptę online, którą da się zrealizować w dowolnej aptece.

Profilaktyka chorób narządów rodnych

Oczywistym wskazaniem do obycia konsultacji z ginekologiem jest profilaktyka przeciwchorobowa. Regularnie powinny badać się nawet zdrowe kobiety, ponieważ wiele schorzeń żeńskich narządów rodnych rozwija się bezobjawowo. Dotyczy to chociażby nowotworów szyjki macicy, jajnika czy endometrium, które stanowią poważne zagrożenie dla życia. Wykrycie niepokojących zmian w odpowiednio wczesnym stadium znacząco zwiększa szanse pełnego wyleczenia, dlatego zaleca się odbywanie wizyt kontrolnych przynajmniej raz w roku. Dotyczy to zwłaszcza cytologii oraz USG dopochwowego, które stanowią obecnie standard w profilaktyce raka szyjki macicy, raka jajnika i raka endometrium. Skierowania na te badania może wystawić ginekolog online lub bezpośrednio w gabinecie, w oparciu o przeprowadzony wcześniej wywiad lekarski.

Diagnostyka niepokojących objawów

Na konsultację ginekologiczną należy się udać również wówczas, gdy pacjentka zaobserwuje u siebie różne niepokojące objawy. Dotyczy to zwłaszcza świądu, pieczenia sromu czy charakterystycznych upławów., które nie zawsze związane są z infekcjami powstałymi na skutek chorób przenoszonych drogą płciową. Objawy te nierzadko towarzyszą zachwianiu funkcjonowania mikroflory pochwy, np. pod wpływem infekcji grzybiczych oraz bakteryjnych. Niezależnie od rodzaju problemu, diagnostyka najczęściej wymaga pobrania posiewu oraz przebadania pod kątem konkretnych drobnoustrojów chorobotwórczych. Niepokojącym objawem są również zmiany w okolicy sromu i krocza, takie jak krosty, ranki czy brodawki. Do specjalisty należy się zwrócić także w przypadku bolesności, nieregularnego miesiączkowania czy opuchlizny. Ginekolog receptę online wystawić może na różne leki, które pozwolą na pozbycie się uciążliwych dolegliwości. Dotyczy to również schorzeń występujących przewlekle, które wymagają nieprzerwanej terapii. Z tego względu sporym udogodnieniem jest fakt, że wystawiający recepty online ginekolog może również dokonać ich przedłużenia.