Depresją potocznie określa się obniżony nastrój, złe samopoczucie oraz uczucie długotrwałego przygnębienia, niezależnie od przyczyn tego stanu. W psychiatrii uznawana jest za bardzo specyficzny rodzaj zaburzeń kondycji emocjonalnej. Jej objawy u każdego pacjenta mogą być inne, dlatego jednoznaczne rozpoznanie nie jest łatwe. Depresja to poważny stan chorobowy, dlatego wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia.
Objawy depresji
Podobnie jak inne choroby, zaburzenia depresyjne podlegają określonym kryteriom diagnostycznym. Ich charakter jest jednak wyłącznie pomocniczy, ponieważ ostateczną diagnozę można postawić dopiero po bezpośredniej konsultacji z lekarzem. Podstawowe objawy depresji to obniżony nastrój, brak odczuwania radości oraz utrata energii. Do tego dochodzą również inne symptomy, takie jak negatywna samoocena, poczucie winy, zaburzenie aktywności, niesprawność intelektualna oraz zachowania i myśli samobójcze. Depresja może objawić się również zaburzeniami snu, utratą apetytu oraz problemami z utrzymanie prawidłowej masy ciała. Chorobie tej towarzyszą zewnętrzne symptomy, takie jak napięty wyraz twarzy, uboga mimika czy monotonne i spowolnione tempo wypowiedzi, a także niepokój ruchowy i ogólna ociężałość. W przebiegu depresji mogą wystąpić specyficzne dolegliwości cielesne, w tym bóle głowy, pleców i podbrzusza oraz bóle żołądkowo-jelitowe.
Przyczyny depresji i czynniki ryzyka
Rozwój depresji może być uwarunkowany zarówno biologicznie, jak i psychologicznie. W pierwszym przypadku przyczyną są zazwyczaj zaburzenia w produkcji neuroprzekaźników, takich jak noradrenalina czy serotonina. Nie bez znaczenia pozostają kwestie genetyczne, które zwiększają ryzyko rozwoju depresji. Jeżeli członkowie danej rodziny zmagali się z tą chorobą, prawdopodobieństwo jej wystąpienia u młodszych pokoleń wzrasta. Istotny jest także styl życia, ponieważ ryzyko depresji podnosi się w przypadku niewłaściwej diety czy braku aktywności fizycznej. Rozwój choroby z przyczyn psychologicznych ma najczęściej miejsce na skutek stresującego, negatywnego wydarzenia życiowego – np. śmierci bliskiej osoby. Zaburzenia nastroju często występują równolegle ze schorzeniami somatycznymi, takimi jak cukrzyca i nadciśnienie. W wielu przypadkach depresja rozwija się w wyniku narażenia na substancje psychoaktywne lub stosowanie niektórych leków. Przyczyny zaburzeń często są też mieszane.
Rozpoznanie depresji
Depresja dotyka znaczny procent populacji. Jej rozpoznanie u siebie lub bliskiej osoby wymaga dokładnej obserwacji symptomów, a także nawiązania kontaktu ze specjalistą. Osobom chorym trudno jest prosić o pomoc, ze względu na uczucie wstydu i utratę woli walki. Dodatkowym utrudnieniem okazuje się konieczność odbycia intymnej rozmowy w obcym środowisku. Dla wielu pacjentów najbardziej komfortowym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest konsultacja lekarska online, która nie wymaga osobistego odwiedzania gabinetu. Psychiatra online jest w stanie przedstawić diagnozę, a następnie na jej podstawie podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia. Jeżeli pacjent nie może samodzielnie odbyć rozmowy ze specjalistą, konsultację telemedyczną da się przeprowadzić w towarzystwie bliskiej osoby. Obecnie psychiatra online 24h przyjmuje w wielu e-przychodniach.
Leczenie depresji
Depresja jest chorobą bardzo ciężką i przewlekłą, a także wykazującą tendencję do nawrotów. Jej leczenie wymaga starannie dobranej, systematycznie prowadzonej farmakoterapii. Poprawa następuje zwykle po upływie kilku tygodni. Obecnie bardzo komfortowym rozwiązaniem dla pacjentów jest recepta przez internet, którą po uprzedniej konsultacji wystawia lekarz. Leki zapisane w ten sposób da się wykupić w każdej aptece, a obecnie stosowane antydepresanty nie wywołują praktycznie żadnych skutków ubocznych. Nie są to środki pobudzające, nie zmieniają osobowości i nie wywołują uzależnienia. Jeżeli zajdzie taka konieczność, recepta online od psychiatry może zostać przedłużona. Istnieją również psychoterapeutyczne metody leczenia, jednak w praktyce większości pacjentów zapisywana jest e-recepta online na leki przeciwdepresyjne.