Artykuły pro zdrowotne

Kiedy warto zdecydować się na teleporadę, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

ginekolog online

Ze względu na pandemię, dostęp do usług medycznych stał się mocno utrudniony. Rozwiązaniem tego problemu są nowe rozwiązania w systemie ochrony zdrowia, takie jak teleporady. Umożliwiają one odbycie zdalnej konsultacji z lekarzem, a tym samym rozwiązanie różnych problemów dotykających pacjentów. Porady medyczne przez internet w wielu przypadkach okazują się szczególnie przydatne, jednak nie zawsze powinny być traktowane jako substytut tradycyjnej wizyty u specjalisty.

Kiedy zalecane jest skorzystanie z teleporady?

Porady telemedyczne są bardzo nowoczesną świadczenia usług medycznych, ponieważ mogą być realizowane bez wychodzenia z domu. Skorzystanie z tej formy pomocy wymaga nawiązania kontaktu przez telefon, a coraz częściej także przez internet. Pacjent musi jedynie zalogować się na dedykowanym portalu i opłacić usługę, aby odbyć wirtualną konsultację w formie rozmowy wideo. Internetowy lub telefoniczny kontakt z lekarzem w zupełności wystarcza do przeprowadzenia podstawowych czynności – takich jak np. kontrola przebiegu wdrożonej terapii, omówienie wyników badań czy wystawienie skierowania do specjalisty. Teleporada polecana jest również wówczas, gdy konieczne okazuje się przedłużenie podawania leków. Recepta przez internet może być bez trudu zrealizowana w każdej aptece, a jej uzyskanie nie wymaga osobistej wizyty pacjenta w poradni. Należy przy tym pamiętać, że w wielu przypadkach kluczowe znaczenie ma znajomość stanu pacjenta oraz przebiegu dotychczasowego leczenia przez lekarza. Aby teleporada była skuteczna i bezpieczna, musi gwarantować w pełnie profesjonalną opiekę zdrowotną i uwzględniać wiele czynników zewnętrznych.

recepta przez internet

Jakie problemy medyczne może rozwiązać teleporada?

Teleporad udzielają lekarze wielu specjalizacji, w tym pediatrii, kardiologii, okulistyki czy psychologii. Pacjenci mogą zwrócić się do nich z wieloma podstawowymi problemami medycznymi, celem skonsultowania objawów, wykluczenia ewentualnych schorzeń czy uzyskania informacji na temat konkretnych dolegliwości. Po pomoc telemedyczną sięgają też osoby, które potrzebują szybkiego dostępu do konkretnych środków medycznych. Dotyczy to zwłaszcza popularnych tabletek „dzień po”, które zapisać może ginekolog online. Efektywność ich działania uwarunkowana jest zażyciem w ciągu kilkudziesięciu godzin od niezabezpieczonego stosunku, dlatego kluczowe znaczenie ma szybka reakcja. Recepta online na antykoncepcje może być zrealizowana od razu po uzyskaniu czterocyfrowego kodu SMS-em lub e-mailem. Niweluje to konieczność oczekiwania nawet kilkunastu dni na wizytę w stacjonarnym gabinecie, a tym samym daje pewność rozwiązania problemu. Recepta online od ginekologa wystawiana jest po uprzedniej konsultacji oraz wykluczeniu przeciwwskazań.

W jakich sytuacjach teleporada nie zastąpi tradycyjnej wizyty u lekarza?

Nie wszystkie problemy zdrowotne da się rozwiązać za pośrednictwem usług telemedycznych, ponieważ niektóre dolegliwości muszą być ocenione podczas osobistej wizyty w gabinecie. Bezpośredniego kontaktu z lekarzem wymagają przede wszystkim pacjenci, którzy zaobserwują u siebie nietypowe objawy. Dotyczy to zwłaszcza symptomów występujących po raz pierwszy, włącznie z tymi towarzyszącymi chorobom przewlekłym. Przesłanką do odbycia osobistej wizyty jest też niepożądana reakcja na przyjęte leki, ze szczególnym wskazaniem na te zmienione przez lekarza. Bezpośredni kontakt ze specjalistą okazuje się konieczny, gdy występują sygnały wskazujące na chorobę nowotworową lub objawy sugerujące zawał serca czy udar. Teleporada nie może też z oczywistych względów zastąpić wielu świadczeń, takich jak wykonywane zabiegi czy interwencje. Osobista wizyta u lekarza ma istotne znaczenie w przypadku niepokojących symptomów u dzieci. Nawet pozornie drobne problemy mogą oznaczać poważne schorzenie, którego diagnostyka nie będzie możliwa za pośrednictwem teleporady. W przypadku wątpliwości, w wielu sytuacjach można szybko uzyskać pomoc zdalną i dopiero na jej podstawie zaplanować odwiedziny w poradni.