Zróżnicowane formy ochrony przed niepożądaną ciążą pozwalają na bardziej świadome planowanie rodziny. Do najskuteczniejszych rozwiązań należy antykoncepcja hormonalna, która polega na dostarczanie do organizmu kobiety specjalnych hormonów syntetycznych. Środki te zapobiegają zapłodnieniu poprzez zahamowanie owulacji. Wyróżnić można wiele metod antykoncepcji hormonalnej, które różnią się formą aplikacji oraz skutecznością.
Tabletki antykoncepcji hormonalnej
Tabletki antykoncepcyjne mogą bazować na jedynym lub dwóch składnikach. Preparaty jednoskładnikowe zawierają tylko jeden hormon, którym jest progestagen. Odpowiada on za zmianę konsystencji śluzu, utrudniając plemnikom wnikanie do kobiecych dróg rodnych. Działanie tego hormonu przyczynia się również do zahamowania owulacji. W tabletkach dwuskładnikowych występują dwa składniki – gestagen oraz etynyloestardiol. Ten pierwszy wstrzymuje proces owulacji i przeciwdziała uwolnieniu się komórki jajowej, a także zabezpiecza szyjkę macicy przed potencjalną obecnością plemników. Drugi zahamowuje natomiast proces dojrzewania pęcherzyków Graffa, a tym samym komórek jajowych. Tabletki te muszą być przepisane przez ginekologa, jednak nie trzeba udawać się do niego osobiście. Recepta online na tabletki antykoncepcyjne wystawiana jest na podstawie konsultacji zdalnej.
Inne metody antykoncepcji hormonalnej
Do popularnych środków antykoncepcji hormonalnej należą plastry antykoncepcyjne. Ich działanie zbliżone jest do tabletek dwuskładnikowych, ze względu na obecność syntetycznych hormonów. Wyróżnić można też wkładki domaciczne, wyprodukowane z odpowiednio elastycznych tworzyw. Po aplikacji stopniowo uwalniają progesteron, który zapobiega zapłodnieniu poprzez zagęszczenie śluzu w drogach rodnych pacjentki. Wkładki mogą też zawierać elementy metalowe, co dodatkowo zwiększa efektywność antykoncepcji. Alternatywę stanowią do nich krążki dopochwowe, które zawierają hormony stosowane również w pigułkach dwuskładnikowych. Ich działanie opiera się na przepuszczaniu składników do krwioobiegu przez nabłonek pochwy, co zapobiega zapłodnieniu. Antykoncepcja hormonalna może być stosowana także w formie podawanych domięśniowo zastrzyków, na okres od 3 miesięcy do nawet 3 lat. Przy wyborze konkretnej metody pomocna jest konsultacja ginekologiczna online, która nie wymaga od pacjentki opuszczania domu.
Zalety antykoncepcji hormonalnej
Antykoncepcja hormonalna cechuje się wysoką skutecznością, na poziomie nawet 0,2 – 1 punktów we wskaźniku Pearla. Większość dostępnych metod jest łatwo dostępna i wygodna w użyciu, a także w żadnym stopniu nie zaburza aktu seksualnego. Jeżeli potrzebna jest recepta online, ginekolog może szybko ją wystawić. Stosowanie tych metod często przyczynia się do zmniejszenia krwawień miesiączkowych oraz zwiększenia regularności cykli, a także niweluje dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość zmniejszenia ryzyka wystąpienia torbieli, ciąży pozamacicznej, raka endometrium czy raka jajnika. Antykoncepcja hormonalna ogranicza też prawdopodobieństwo stanów zapalnych miednicy mniejszej.
Wady antykoncepcji hormonalnej
Ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej wiążę się niestety ryzyko skutków ubocznych i działań niepożądanych. Szczegółowych informacji udzielić może ginekolog online lub przyjmujący w stacjonarnym gabinecie. Korzystanie z tych środków nie jest obojętne dla zdrowia kobiety, a także zmniejsza skuteczność działania różnych leków. Do najczęstszych objawów należą nieregularne krwawienia i plamienia, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, nudności, wymioty, bóle głowy czy nasilenie trądziku i łojotoku. Wystąpić mogą też problemy ze wzdęciami brzucha, pogorszeniem nastroju, zaburzeniem gospodarki tłuszczowej oraz powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi. Aby uniknąć takich symptomów, należy odpowiednio zaplanować stosowanie antykoncepcji hormonalnej oraz dobrać jej rodzaj z pomocą lekarza. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, przydatna może się okazać szybka konsultacja ginekologiczna online.