Artykuły pro zdrowotne

Jak uzyskać e-receptę bez wychodzenia z domu?

E-recepta to elektroniczna odmiana tradycyjnej recepty papierowej, wprowadzona do Polski na początku 2020 roku. Rozwiązanie to obejmuje kompletny system informatyczny, który pozwala na zgromadzenie wszystkich informacji związanych z lekami wydawanymi pacjentom. Recepty elektroniczne mogą być realizowane w dowolnie wybranej aptece, co stanowi niemałe udogodnienie. Dokument ten wystawiany jest przez lekarzy zarówno w stacjonarnych gabinetach podczas tradycyjnej wizyty, jak i w czasie konsultacji przeprowadzanej z pacjentem online.

Czym charakteryzuje się e-recepta?

E-recepta jest dokumentem elektronicznym. W zestawieniu z klasyczną receptą wypisywaną odręcznie, takie rozwiązanie zapewnia większą precyzję i pewność przy wydawaniu leków przez farmaceutę. Pacjent nie musi obawiać się ryzyka zgubienia recepty elektronicznej, ponieważ wszystkie informacje związane z leczeniem w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia zapisywane są na indywidualnym Internetowym Koncie Pacjenta. Warunkiem jego posiadania jest założenie Profilu Zaufanego. Wprowadzenie e-recept stało się udogodnieniem nie tylko dla osób biorących leki, ale również samych lekarzy. Za zgodą pacjenta, specjalista może łatwo prześledzić dane z systemu oraz sprawdzić historię chorób. Łatwy dostęp do informacji związanych z leczeniem oraz przyjmowanymi wcześniej środkami sprawia, że lekarze bardziej świadomie przepisują leki na konkretne schorzenia i dolegliwości. Szybka recepta pozwala też pacjentom na wcześniejsze zdobycie potrzebnych środków medycznych.

Jak wygląda proces wystawiania e-recepty?

Sam proces wystawiania e-recepty wygląda podobnie w przypadku zarówno osobistej wizyty pacjenta w gabinecie, jak i podczas konsultacji online. Lekarz otrzymuje informacje dotyczące historii choroby oraz przyjmowanych wcześniej leków, a następnie podejmuje decyzję o przepisaniu konkretnego środka. E-recepta zawiera rozpisane nazwy leków, a także dane związane z ich przyjmowaniem. Lekarz omawia tez z pacjentem możliwe skutki uboczne oraz samo dawkowanie preparatu. E-recepta może ponadto zawierać datę kolejnej wizyty. Dokument elektroniczny przesyłany jest na adres e-mail lub poprzez SMS w formie 4-cyfrowego kodu. Recepta online lub wystawiona stacjonarnie dostępna jest również na Internetowym Koncie Pacjenta.

Kto może wystawić e-receptę przez internet?

Podobnie jak receptę tradycyjną, receptę elektroniczną wystawić może jedynie osoba do tego uprawniona. Lekarz powinien dysponować kontem w systemie informatycznym, do którego trafia niezbędna dokumentacja. E-recepty wystawiane są obecnie przez wielu różnych specjalistów, takich jak chociażby kardiolodzy, psychiatrzy, ginekolodzy czy endokrynolodzy. Dla wielu osób szczególnie pomocny okazuje się pediatra online, który może szybko przepisać odpowiednie leki choremu dziecku. Odbycie konsultacji online nie wymaga opuszczania domu, co ma istotne znaczenie w przypadku najmłodszych pacjentów zmagających się ze schorzeniami przewlekłymi. Pediatra online 24h na dobę udziela specjalistycznych porad, dlatego można się z nim skontaktować w dowolnym momencie. W razie potrzeby, możliwe jest też łatwe przedłużenie e-recepty.

Jak otrzymać i zrealizować e-receptę wystawioną podczas konsultacji online?

Aby otrzymać receptę elektroniczną bez wychodzenia z domu, należy skorzystać z teleporady. Po nawiązaniu zdalnego kontaktu z lekarzem, wystarczy odbyć z nim rozmowę oraz przedstawić informacje niezbędne do przepisania konkretnych leków. Podczas konsultacji online, specjalista może również wypisać e-zwolnienie dostarczane bezpośrednio do pracodawcy lub e-skierowanie na specjalistyczne badania. Aby e-recepta online mogła zostać zrealizowana, należy posiadać dostęp do 4-cyfrowego kodu oraz numeru PESEL pacjenta. W otrzymanym dokumencie cyfrowym znajduje się kod kreskowy, który po przeskanowaniu przez farmaceutę pozwala na uzyskanie dostępu do niezbędnych danych. Recepta przez internet wystawiana jest w formie cyfrowej, jednak można ją również wydrukować i w takiej postaci przedstawić pracownikowi apteki.