Dzieci bardzo często odczuwają strach związany z wizytą u lekarza. Niepokój ten jest naturalną reakcją, uzasadnioną pobytem w nieznanym miejscu, dotykaniem i oglądaniem przez obce osoby, dyskomfortem związanym z chorobą oraz nierzadko koniecznością odbycia różnych interwencji medycznych. Zadaniem każdego rodzica powinno być odpowiednie przygotowanie dziecka do takiej wizyty, aby przetrwało ją spokojnie i bez nadmiernego stresu.
Strach a wizyta dziecka u lekarza
Strach dziecka przed wizytą u lekarza wynika najczęściej z braku jasnych informacji, czego może się po niej spodziewać. Niewiedza sprawia, że poczucie bezpieczeństwa małego pacjenta jest mocno zagrożone. Z drugiej strony, niepokój może być spowodowany trudnymi doświadczeniami medycznymi z przeszłości. W takiej sytuacji dziecko ma świadomość, jak wygląda kontakt z lekarzem i z tego powodu odczuwa lęk. W obu przypadkach zadaniem rodzica powinno być przekazanie maluchowi, że strach jest całkowicie zrozumiały i normalny. Dziecko musi odczuwać akceptację, dlatego nie należy walczyć z jego uczuciami, negować ich oraz sugerować tchórzostwo. Rodzice powinni wspólnie poszukać sposobów na złagodzenie obaw, aby wizyta przebiegała w sposób możliwie najmniej dotkliwy. Strach jest naturalną częścią życia, a podejmowanie działania nawet pomimo jego odczuwania stanowi dowód prawdziwej odwagi. Sposobem na przygotowanie do wizyty w gabinecie lekarskim może konsultacja pediatryczna online, która odbywa się zdalnie i w komfortowych warunkach. W razie potrzeby wystawiona zostanie recepta online przez internet, dzięki czemu dziecko szybko otrzyma niezbędne leki.
Przygotowanie do wizyty
Z reguły wizyty lekarskie odbywają się stosunkowo rzadko. Aby ukształtować właściwą postawę dziecka wobec lekarza, należy zadbać o oswojenie ze strachem odpowiednio wcześnie – najlepiej przed pierwszymi odwiedzinami u specjalisty. Wspomniana konsultacja pediatryczna online daje możliwość odbycia rozmowy z doktorem bez opuszczania domu, dlatego sprawdza się jako przygotowanie do prawdziwej wizyty. Istnieją też różne inspirujące zabawy, które mogą pomóc w zyskiwaniu niezbędnej świadomości. Dobrym rozwiązaniem są gotowe zestawy małego medyka, w którym znajdują się zabawkowe strzykawki, stetoskopy, bandaże czy plastry. Dziecko może na przemiennie bawić się z rodzicem w lekarza i pacjenta, wykorzystując do tego również lalki, misie oraz inne zabawki. Warto również czytać maluchowi książki, w których bohaterowie chorują, doświadczają strachu, odwiedzają lekarzy i na końcu szczęśliwie zdrowieją. Pomocne mogą być gry poświęcone tematyce ciała, które pozwalają na przemycenie wiedzy w formie zabawy. Dziecko warto też raz na jakiś czas zabrać na własną wizytę lekarską, aby towarzyszyło przy szczepieniu czy oddawaniu krwi. W ten sposób można oswoić je z doświadczeniami medycznymi oraz bólem, przedstawiając je jako coś całkowicie naturalnego.
Dziecko podczas wizyty lekarskiej
Podczas wizyty u lekarza z dzieckiem, rodzice powinni zadbać o pozytywne nastawienie, spokój oraz komfort. Mały pacjent nie powinien odczuwać niepokoju i stresu ze strony opiekunów, nawet jeżeli wynikają one z troski o jego zdrowie. Rodzice mogą więcej zaoferować dziecku, jeżeli umiejętnie poradzą sobie z trudnymi emocjami. Dokładne śledzenie jego reakcji jest bardzo ważne w trakcie samej wizyty. Nie bez znaczenia pozostaje też wybór odpowiedniego lekarza. Pediatra online lub specjalista przyjmujący w gabinecie powinien być uprzejmy, łagodny i wyrozumiały. Aby osłodzić dziecku trudną sytuację, warto zabrać z domu jego ulubioną zabawkę. Należy też zadbać o kontakt fizyczny. O ile pozwala na to sytuacja, warto przez cały czas towarzyszyć dziecku, uspokajać i dokładnie tłumaczyć czynności wykonywane przez specjalistę. W przypadku e-wizyty, lekarz pediatra online może łatwo rozmawiać z małym pacjentem i jego opiekunem. Żartowanie, snucie opowieści i zadawanie zagadek pozwoli dziecku zdystansować się od tego, czego najbardziej się obawia. Po wizycie warto wynagrodzić malucha za odwagę i dzielność. Wspólna zabawa, spacer czy zakup małego upominku to miły gest, który pozytywnie wpłynie na umocnienie więzi z rodzicem.