Artykuły pro zdrowotne

Bezpieczna i świadoma antykoncepcja regularna dla kobiet – wszystko, co musisz wiedzieć

Nie musisz rezygnować z bliskości fizycznej, gdy nie planujesz potomstwa. Należy jedynie zapoznać się z dostępnymi i efektywnymi metodami antykoncepcji regularnej, by ograniczyć lub wyeliminować ryzyko zajścia w ciąże. Wyróżniamy obecnie wiele metod charakteryzujących się wysokim poziomem ochrony i bezpieczeństwa stosowania, dlatego warto przed podjęciem ostatecznej decyzji, poznać dostępne alternatywy.

Antykoncepcja regularna dzieli się na wiele kategorii. Do najpopularniejszych metod należą jednak wkładki domaciczne i tabletki dwuskładnikowe. Co lepiej wybrać? Po odpowiedź zapraszamy do dalszej części tekstu.

Czy to bezpieczne?

Tak. Antykoncepcja awaryjna stosowana jest po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który eliminuje przeciwwskazania mogące zagrażać zdrowiu lub życiu. Jeżeli zatem specjalista przepisuje Escapelle lub Ellaone, posiada pewność, że pacjentce nie grozi ryzyko powikłań związanych z chorobami (zarówno przebytymi, jak i trwającymi), przyjmowanymi lekami, czy zaburzeniami.

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej

Jesteś osobą, która dba o stosowanie się do zaleceń lekarzy? Możesz liczyć na skuteczność antykoncepcji hormonalnej w 99,7%. W przypadku braku konsekwencji i błędów (zapominanie o wzięciu tabletki, łączenie z lekami osłabiającymi działanie itp.), ryzyko zajścia w ciąże znajduje się w granicach 92%. Warto więc zadbać o odpowiednie nawyki.

Jak wybrać odpowiednie tabletki antykoncepcyjne?

Pierwszym krokiem jest konsultacja z doświadczonym i profesjonalnym ginekologiem. Wybór specjalisty nie jest jednak prosty. Często podchodzą oni do problemu lekceważąco, przepisując preparaty producentów, z którymi mają podpisane umowy lub nieoficjalne ustalenia dot. sprzedaży. Warto zrobić research na temat danego lekarza, by sprawdzić ilość zadowolonych pacjentek.

Co to są tabletki dwuskładnikowe?

Jak sama nazwa wskazuje, są to medykamenty posiadające w składzie dwa składniki aktywne. Należą do nich estrogen i progestagen (syntetyczny progesteron). Są to dwa rodzaje hormonów.

Na liście najpopularniejszych środków antykoncepcji hormonalnej dwuskładnikowej znajdziemy m.in. takie tabletki jak: Atywia, Dionelle, Yasmin, Dorin, Aidee, Astha, Jeanine, Bonadea, Vibin, Vinin mini, Asubtela, Axia, Axia Conti, Axia Forte, Axia Forte Plus, Axia Plus, Daylette, Drosfemine Forte, Drosfemine, Yasmin Yasminelle, Yaz, Vixpo, Sidretella, Naray, Naraya Plus, Sidretella 20, Lesiplus, Midiana, Lesine, Lesinelle, Teenia, Varel, Varenelle.

Które z nich są najlepsze? Wszystkie ww. propozycje cieszą się uznaniem pacjentek. Jeżeli będą dobrze dopasowane pod konkretne kryteria, nie będą wywoływać skutków ubocznych i zagwarantują efektywność. Skontaktuj się więc ze swoim ginekologiem. Porozmawiaj z nim na temat swoich oczekiwań, a on znajdzie idealne rozwiązanie.

Kiedy warto sięgnąć po antykoncepcję hormonalną?

Jako że tabletki antykoncepcyjne są dużą dawką hormonów, mają one wpływ na cały cykl menstruacyjny. Jeśli więc Twoje miesiączki są szczególnie obfite lub bolesne, warto skorzystać ze wsparcia medykamentów. Obniżą one także ryzyko raka jajników i zapalenia narządów rodnych. Wyeliminują lub ograniczą większość wymienionych dolegliwości, pozwalając na normalne funkcjonowanie w najgorszych dla Ciebie momentach.

Przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej

Na liście przeciwwskazań, które mogą wyeliminować możliwość stosowania antykoncepcji hormonalnej, znajdziemy m.in.:

• przebyte lub trwające zakrzepowe zapalenie żył,
• zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
• przebyty udaru mózgu,
• choroba wieńcowa,
• nieleczone i niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi,
• cukrzyca,
• bóle głowy z objawami neurologicznymi,
• rak piersi.

Jeżeli na etapie konsultacji nie jesteś w stanie wykluczyć wszystkich chorób i dolegliwości, warto udać się na badania. Skierowanie otrzymasz od swojego ginekologa.

Alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Stosowanie terapii hormonalnej nie jest wskazane w Twoim przypadku lub nie chcesz ingerować w układ hormonalny? Nie ma problemu! Do dyspozycji masz takie metody jak:

  • metoda na “kalendarzyk” poparta obserwacją własnego organizmu,
  • stosunek przerywany,
  • wkładki domaciczne,
  • błony dopochwowe (diafragmy),
  • kapturki naszyjkowe,
  • prezerwatywy,
  • środki chemiczne i żele plemnikobójcze.

O ile prezerwatyw nie musi prawdopodobnie przedstawiać, o tyle pozostałe propozycje bywają niejasne dla wszystkich. Najniższą skutecznością charakteryzują się ww. “kalendarzyk”, stosunek przerywany i środki plemnikobójcze. Zalecamy zatem uniknąć ich, gdyż ryzyko zajścia w ciąże jest bardzo wysokie.

Diafragmy, kapturki i wkładki domaciczne zyskują natomiast coraz większe poparcie pacjentek. Są one umieszczane przez ginekologa i zapewniają efektywność od roku do kilku lat. Do najpopularniejszych i najwyżej ocenianych wkładek zaliczamy Jaydess, Kyleena i Levosert.

Dodaj komentarz