Artykuły pro zdrowotne

Antykoncepcja awaryjna – najczęściej zadawane pytania

Zagadnienia związane z antykoncepcją awaryjną są niezwykle kontrowersyjne. Zarówno profesjonalni ginekolodzy, jak i pacjenci spierają się o to, czy jest to zdrowa, bezpieczna i przede wszystkim moralna forma zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą. Lekarz powinien jednak kierować się dobrem pacjentek. Jeśli więc wyrażają one chęć stosowania takich środków i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, powinien wykazać się profesjonalizmem i zrozumieniem.

Przedstawmy zatem odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z preparatami typu Escapelle i Ellaone. Są to tabletka po, które pozwalają chronić pacjentkę przed niechcianą ciążą do 72 lub 120 godzin po odbyciu stosunku. Zdobądź niezbędną wiedzę na temat antykoncepcji awaryjnej, nim podejmiesz ostateczną decyzję.

Czym jest tabletka awaryjna?

Tabletka po stosunku zawiera w swoim składzie bardzo wysokie stężenie syntetycznych hormonów. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje związków chemicznych, do których zaliczamy m.in.:

  • Lewonorgestrel (Escapelle). Jest to organiczny związek chemiczny – syntetyczny progestagen drugiej generacji stosowany w formie aktywnego składnika antykoncepcji hormonalnej, w tym tabletek dwu- i jednoskładnikowych, antykoncepcji awaryjnej, systemów domacicznych i implantów antykoncepcyjnych oraz hormonalnej terapii zastępczej. Działa do 72 godzin po stosunku.
  • Octan uliprystalu (EllaOne). Jest to organiczny związek chemiczny z grupy hormonów steroidowych, wykorzystywany jako lek z grupy selektywnych modulatorów receptorów progesteronu. Działa do 120 godzin po stosunku.

Czy to bezpieczne?

Tak. Antykoncepcja awaryjna stosowana jest po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który eliminuje przeciwwskazania mogące zagrażać zdrowiu lub życiu. Jeżeli zatem specjalista przepisuje Escapelle lub Ellaone, posiada pewność, że pacjentce nie grozi ryzyko powikłań związanych z chorobami (zarówno przebytymi, jak i trwającymi), przyjmowanymi lekami, czy zaburzeniami.

Kiedy sięgać antykoncepcję awaryjną?

Tabletka 72h może być stosowana niezależnie od pory, posiłku i dnia cyklu miesiączkowego. Istnieje możliwość wykorzystania jej także w momencie, w którym dochodzi do opóźnienia miesiączki. Należy jednak w pierwszej kolejności wykluczyć ewentualność istniejącej ciąży, np. za pomocą testu ciążowego, który dostępny jest w każdej aptece bez recepty.

Czy antykoncepcję awaryjną można stosować regularnie?

Zadaniem pigułki po jest uniemożliwienie zapłodnienia po odbytym stosunku seksualnym. Nie może zatem stanowić ona standardowej i regularnej antykoncepcji. Jej wykorzystanie powinno być sporadyczne, w sytuacjach, w których jest ona jedynym możliwym rozwiązaniem.

W sytuacji zbyt częstego przyjmowania Escapelle i Ellaone, ich działanie nie tylko osłabnie, ale może również powodować wiele skutków ubocznych lub konsekwencji zdrowotnych. Zabezpieczaj się w sposób świadomy, regularnych i przemyślany. Antykoncepcja hormonalna powinna być dopasowana do potrzeb pacjentek, zgodnie z naturalną pracą układu hormonalnego. Lekarz online skieruje Cię na odpowiednie badania i na podstawie wyników wybierze preparat niepowodujący skutków ubocznych i zagrożenia.

Czy potrzebna jest recepta na antykoncepcję awaryjną?

Zgodne z obecnymi przepisami, tak. Wiele pacjentek może mieć błędne informacje odnośnie tabletki po, ponieważ przez stosunkowo krótki czas (między kwietniem 2015 i lipcem 2017) preparat EllaOne był dostępny bez recepty.

Kto może wystawić receptę na pigułki po? Lekarz o dowolnej specjalizacji – nie tylko ginekolog lub e-ginekolog. E-recepta również jest respektowana przez farmaceutów. Jeżeli zatem okres oczekiwania na wizytę u specjalisty jest nieakceptowalny, możesz skorzystać z konsultacji online. UWAGA! Preparaty nie są refundowane.

Czy receptę można zdobyć online?

Chcąc korzystać z antykoncepcji awaryjnej należy reagować błyskawicznie. Im dłużej pacjentka zwleka z przyjęciem tabletki, tym większe prawdopodobieństwo, że pigułka po nie przyniesie zadowalających rezultatów.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami. Lekarz podczas konsultacji online zapozna się z Twoją sprawą i jeśli uzna to za stosowne, wystawi e-receptę na antykoncepcję awaryjną. Jest to szybkie, bezpieczne i przede wszystkim dyskretne rozwiązanie.

Dodaj komentarz