Artykuły pro zdrowotne

Najpopularniejsze kobiece dolegliwości – co nas powinno zaniepokoić?

Kobiece dolegliwości najczęściej dotyczą chorób, które atakują układ rozrodczy. Patologie te mają bezpośredni wpływ na zdrowie pacjentek, zwłaszcza tych w wieku reprodukcyjnym. Przyczyny kobiecych problemów zdrowotnych mogą być bardzo zróżnicowane – począwszy od nieodpowiedniego stylu życia, zaburzeń hormonalnych i urazów mechanicznych, a skończywszy na infekcjach wirusowych oraz bakteryjnych. O chorobie układu rozrodczego świadczyć może wiele objawów, takich jak nadmierne upławy, nieregularne krwawienia, dolegliwości bólowe, zmiany w masie ciała czy niemożność zajścia w ciążę.

Zaburzenia miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania występują u nawet 75 proc. kobiet. Ciąża nie jest jedyną przyczyną braku krwawień, ponieważ problem ten występuje również na skutek stresu, bulimii czy anoreksji. Powodem zaburzeń może być także nadmierne stężenie hormonu prolaktyny, którego poziom podnosi wysiłek fizyczny, stosowanie niektórych leków czy niedoczynność tarczycy. Zaburzenia dotyczą zarówno zbyt krótkich, jak i wydłużonych cykli miesiączkowych. Pierwsze z nich mogą być spowodowane niedostateczną produkcją progesteronu przez ciałko żółte, skróceniem fazy folikularnej czy cyklami bezowulacyjnymi. Miesiączkowanie wydłużone wynika natomiast z przedłużenia fazy folikularnej oraz niewydolności ciałka żółtego. Wszystkie zmiany w cyklu miesiączkowym powinny być konsultowane z lekarzem.

Choroby przenoszone drogą płciową

Do zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową najczęściej dochodzi poprzez stosunek płciowy. Ich objawy to z reguły nieprawidłowe krwawienia, świąd genitaliów, zmiany skórne w okolicy sromu oraz nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Przebieg infekcji dróg rodnych może być także bezobjawowy, przez co zarażona osoba nieświadomie zaraża innych. Infekcje wywołane przez bakterie to m.in. rzeżączka, kiła, ziarniniak pachwinowy, ziarnica weneryczna pachwin czy wrzód weneryczny. Choroby przenoszone drogą płciową przez wirusy to np. mięczak zakaźny czy opryszczka narządów płciowych. Infekcje grzybicze najczęściej wywołują kandydozę narządów płciowych, natomiast pierwotniaki – np. rzęsistkowicę. Leczenie zwykle odbywa się poprzez farmakoterapię. Na tego rodzaju środki potrzebna jest recepta online od ginekologa, o którą można poprosić podczas e-wizyty.

Mięśniaki macicy

Mięśniaki to zbudowane z gładkich komórek niezłośliwe guzy, występujące u nawet 50-60 proc. kobiet. Ich obecność może wywoływać różne objawy, w tym ból, mocne krwawienia miesiączkowe, uczucie ucisku w miednicy oraz częste oddawanie moczu. Mięśniaki są też przyczyną niepłodności i problemów z donoszeniem ciąży. W ich diagnostyce wykorzystuje się USG, a także pobieranie wycinków macicy w ramach histeroskopii. Metody leczenia dobierane w są w zależności od wielkości i rodzaju mięśniaka – rozważyć można zarówno operację, jak i farmakologię. Kluczowe znaczenie ma odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby. Podstawowych informacji udzielić może specjalista przyjmujący w stacjonarnym gabinecie, a także oferujący zdalne konsultacje ginekolog online.

Endometrioza

Endometrioza jest łagodnym procesem rozrostowym, w którym tanki błony śluzowej występują poza jamą macicy – czyli ektopowo. Podczas cyklu miesiączkowego dochodzi do ich krwawienia, co wywołuje przewlekłą reakcję zapalną. Endometrioza dotyka średnio 6-10 proc. kobiet w wieku rozrodczym, a jednocześnie nawet 50 proc. pacjentek z zaburzeniami płodności. Stan ten objawia się długotrwałym bólem w podbrzuszu, nasilonym w okresie okołomiesiączkowym. Prawdopodobieństwo zachorowania podnosi ekspozycja na toksyny środowiskowe, wczesne rozpoczęcie miesiączkowania, późna menopauza czy zaburzenie odpływu krwi miesiączkowej. Endometrioza zwiększa ryzyko raka endometrium, raka jajnika, czerniaka i schorzeń autoimmunologicznych.

Nieskuteczna antykoncepcja

Wiele pacjentek zmaga się z problemem odpowiedniego dopasowania środków antykoncepcyjnych. Część metod zapobiegania nieplanowanej ciąży może być bardzo zawodna, dlatego w przypadku odbycia niedostatecznie zabezpieczonego stosunku konieczne jest sięgnięcie po odpowiednie środki zastępcze. W Polsce antykoncepcja awaryjna w postaci tabletki „dzień po” dostępna jest wyłącznie na receptę. Jej zastosowanie wymaga tym samym konsultacji z lekarzem, którą można odbyć zdalnie. Recepta online na tabletki Ellaone lub Escapelle przekazywana jest w formie elektronicznej, po czym da się ją łatwo zrealizować w aptece.

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników prowadzi do braku owulacji i występuje u nawet 17 proc. kobiet. W stanie tym pojawiać mogą się różne objawy o zmiennym nasilaniu. Brak miesiączki spowodowany przez zespół policystycznych jajników zwiększa ryzyko niepłodności, a także chorób sercowo-naczyniowych, raka endometrium oraz cukrzycy. Schorzenie to objawia się hiperandrogenizmem, czyli nadmiarem androgenów. Wysokie stężenie tych hormonów prowadzi do zmian łojotokowych, trądziku i nadmiernego owłosienia. U wielu pacjentek występuje też otyłość, insulinooporność i nadciśnienie.