Stres jest nieodłącznym i naturalnym elementem codziennego życia, który mobilizuje do działania i w niewielkich dawkach znacząco wzmacnia organizm. Problem pojawia się wówczas, gdy stany napięcia nerwowego przyjmują długotrwałą formę. Konsekwencje przewlekłego, nieleczonego stresu mogą być bardzo niekorzystne dla zdrowia. Trudności w zapanowaniu nad jego ostrą postacią sprawiają, że negatywny stan przedłuża się i działa destrukcyjnie na wiele aspektów związanych z funkcjonowaniem organizmu. Istnieją jednak sposoby na to, aby poradzić sobie z silnym stresem.
Przyczyny i symptomy przewlekłego stresu
Zdaniem specjalistów, nieleczony przewlekły stres wywołuje wiele zmian fizjologicznych, neuropsychicznych, metabolicznych i organicznych. Niekorzystne skutki ciągłego napięcia są praktycznie nieograniczone, a na dodatek z czasem występuje ich coraz więcej. Stres uznawany jest za jedną z przyczyn rozwoju wielu poważnych schorzeń, takich jak zespół Hashimoto czy cukrzyca. Prowadzi też do stanów lękowych i problemów z zasypianiem, a nawet depresji. W obecnych czasach stres towarzyszy ludziom każdego dnia, co wynika ze stawiania wysokich wymagań oraz bardzo szybkiego tempa życia. Wszystko to sprawia, że wiele osób zaczyna bez przerwy funkcjonować w stanie silnego napięcia nerwowego. Nie bez znaczenia pozostają kwestie indywidualne, takie jak słaba psychika, ciężkie i traumatyczne przeżycia czy stosowanie różnych używek i leków, które również przyczyniają się do występowania przewlekłej formy stresu.
Samodzielne radzenie sobie z przewlekłym stresem
Walka z przewlekłym stresem nie jest łatwa, dlatego zwykle nie przynosi natychmiastowych rezultatów. Osoby zmagające się z tym problemem najczęściej sięgają po standardowe środki zaradcze, takie jak zdrowa dieta, ćwiczenia fizyczne, unikanie kawy i alkoholu, suplementacja witaminami i minerałami, stosowanie technik relaksacyjnych czy wysypianie się. Takie działania mogą w dużym stopniu przyczynić się do ograniczenia stanów napięciowych, jednak w wielu przypadkach okazują się niewystarczające. Wprowadzanie dobrych nawyków i licznych zmian w stylu życia ma kluczowe znaczenie, jednak w przypadku przewlekłej formy stresu konieczne jest zwykle zasięgnięcie porady specjalisty. Dla wielu osób optymalnym rozwiązaniem będzie konsultacja z psychiatrą, który pomoże w ustaleniu źródła problemów i dobierze odpowiedni program leczenia.
Konsultacja z psychologiem
Przedłużające się stany napięcia nerwowego bardzo często traktowane są jako naturalny objaw, przez bywają bagatelizowane. Stres powinien jednak stanowić tylko okazjonalną część codziennego życia, a nie jego nieodłączny element. Odwlekanie wizyty u specjalisty może być bardzo niebezpieczne, ponieważ zaburzenia związane z funkcjonowaniem układu nerwowego z czasem przekształcają się w poważne problemy zdrowotne. Dla wielu osób niezdecydowanych na kontakt z lekarzem dobrym rozwiązaniem może być konsultacja przez internet. Psychiatra online 24 na dobę udziela porad i zaleceń, które mogą pomóc pacjentom w podjęciu odpowiednich kroków prowadzących do poprawy stanu zdrowia psychicznego. Zdalna forma kontaktu znacząco niweluje niedogodności związane z koniecznością opowiadania o problemach ze stresem, ponieważ powala na odbycie rozmowy ze specjalistą w prywatnych i komfortowych warunkach.
Leczenie przewlekłego stresu
Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, dlatego istnieją różne metody terapii i leczenia przewlekłego stresu. Plan działania ustalany jest przez psychologa podczas konsultacji. Specjalista może zalecić choremu wprowadzenie konkretnych zmian do codziennego życia, które pozwolą na lepsze radzenie sobie ze stanami nerwowymi. Jeżeli zachodzi taka konieczność, psycholog może też wystawić pacjentowi zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu. Podczas rozmowy lekarz zadaje różne pytania, dotyczące życia zawodowego i prywatnego. Sama terapia może obejmować sesje indywidualne lub grupowe, a także podawanie leków antydepresyjnych lub uspokajających. Wystawiona przez psychiatrę online e-recepta może być szybko zrealizowana w aptece.