W okresie dojrzewania płciowego u dziewcząt zachodzą liczne zmiany fizyczne, emocjonalne i psychiczne. Dorastanie przebiega w kilku etapach, których czas i zakres może być bardzo indywidualny. O szybkości dojrzewania u dziewcząt decyduje wiele czynników genetycznych i środowiskowych. Zmiany wstępujące w tym okresie charakteryzują się biologicznymi przeobrażeniami w budowie ciała, kształtowaniem osobowości oraz rozwojem seksualnym i społecznym.
Aspekty biologiczne dojrzewania u dziewcząt
Pierwsze oznaki dojrzewania dziewczynek pojawiają się stopniowo, a także w różnej kolejności. Ważnym czynnikiem w tym okresie jest aspekt biologiczny. Następuje wyraźny skok wzrostu, włącznie ze zwiększeniem masy ciała oraz rozwojem kończyn i tułowia. Początkowo występować mogą różne dysproporcje, jednak z czasem ulegają wyrównaniu. U dziewcząt dojrzewają też gruczoły piersiowe, przez co biust staje się pełniejszy. Proces ten trwa średnio od 2 do 3 lat. Pojawia się też owłosienie łonowe i pach, początkowo pokrywające niewielkie fragmenty skóry. Z czasem włosy zaczynają się zagęszczać i rozrastać. U dorastających dziewcząt następuje również zmiana figury, która staje się bardziej kobieca – m.in. poprzez uwidocznienie talii czy poszerzenie bioder. Do ważnych aspektów biologicznych dorastania należy menstruacja. Miesiączka początkowo jest mało intensywna i krótka, a do jej regulacji dochodzi w przeciągu roku.
Emocjonalne i psychologiczne dojrzewanie dziewcząt
Zmiany w strefie niebiologicznej u dojrzewających dziewcząt dotyczą głównie budzącego się popędu seksualnego, a także przybierania nowych ról społecznych. Do oznak dorastania psychiczno-emocjonalnego należą wahania nastrojów, włącznie z popadaniem w skrajności. Na tym etapie rozwoju występuje tendencja do negowania, wartościowania, krytykanctwa i kierowania się emocjami. Dorastające dziewczęta poszukują własnej tożsamości i odczuwają potrzebę atencji, a także akceptacji społecznej. Występuje wyraźne zainteresowanie własną seksualnością oraz płcią przeciwną. W tej fazie dojrzewania bardzo często pojawiają się kompleksy. Jeżeli okres dorastania psychologiczno-emocjonalnego jest bardzo trudny, przydatny może się okazać lekarz pediatra online lub przyjmujący w gabinecie stacjonarnie. Na różne dolegliwości związane z dojrzewaniem wystawiana jest recepta online.
Faza dziecięca i faza przygotowawczo – przedpokwitaniowa
Przeciętnie dojrzewanie dziewczynek rozpoczyna się około 10 – 13 roku życia. Ten okres dorastania nazywany jest fazą dziecięcą, w której wyraźne oznaki rozwoju nie są jeszcze widoczne. Wiek dojrzewania dziewcząt nie jest jednak ustalony jednoznacznie, dlatego może ono występować przedwcześnie. Wiele zależy od zewnętrznych cech środowiskowych, a także indywidualnych czynników biologicznych. Jeżeli na tym etapie pojawiają się problemy związane z dojrzewaniem, zaleca się odbyć konsultację ze specjalistą. W razie potrzeby wystawiona zostanie recepta online dla dziecka na niezbędne leki. Kolejnym etapem rozwoju jest faza przygotowawczo – przedpokwitaniowa, która występuje między 12. a 13. rokiem życia. Zmiany zwykle zaczynają się od uaktywnienia produkcji hormonów płciowych, a tym samym wzrostu masy ciała, przyrostu gruczołów piersiowych czy występowania owłosienia. Zaobserwować można także białe lub przezroczyste plamienia z pochwy.
Faza dojrzewania właściwego i faza młodzieńcza
Faza dojrzewania właściwego przebiega do ok. 12 do 16 roku życia. Ciało staje się wówczas bardziej kobiece, zarost intymny ulega zagęszczeniu, a biust jest wyraźnie zarysowany. Pojawia się również menstruacja. Jeżeli miesiączki są bolesne, pomóc może pediatra online 24h na dobę przeprowadzający zdalne konsultacje. Ostatnim etapem dojrzewania dziewcząt jest faza młodzieńcza, trwająca do ok. 19 roku życia. Występuje wówczas całkowite rozwinięcie sylwetki, uregulowanie miesiączkowania oraz wzrost hormonów płciowych. Młoda kobieta jest już w pełni dojrzała płciowo i może rozpocząć aktywność seksualną. W takiej sytuacji przydatny będzie ginekolog online, który zaleci różne formy zapobiegania ciąży. Wystawiona przez niego e-recepta online pozwala na wykupienie środków zarówno hormonalnych, jak i awaryjnych. Recepta online na antykoncepcję może być zrealizowana w każdej aptece.