Wskaźnik Pearla to specjalny indeks opracowany w 1938 roku, którego autorem jest Raymond Pearl. Specjalizacją tego amerykańskiego biologa i statystyka była genetyka i biometria. Opracowany przez niego wskaźnik pozwala na oszacowanie skuteczności środków antykoncepcyjnych, ponieważ określa liczbę niepożądanych ciąż występujących w wyniku regularnego współżycia seksualnego u setki par korzystających z wybranej metody zabezpieczenia. Indeks Pearla jest łatwo zrozumiałą, a przy tym dość precyzyjną metodą oceny.
Jak należy obliczać wskaźnik Pearla?
Wskaźnik Pearla odpowiada stosunkowi liczby nieplanowanych poczęć do liczby cykli. W statystyczny sposób określa, jak wiele kobiet w ciągu roku zachodzi w ciążę podczas prawidłowego korzystania z wybranej metody koncepcyjnej. Wskaźnik ten jest tym samym sposobem na określenie stopnia niepowodzeń przy stosowaniu konkretnej formy zabezpieczeń. Im niższa jego wartość, tym wyższa skuteczność danej metody antykoncepcyjnej. Za najbardziej niezawodne są uważane środki, których wskaźnik Pearla wynosi maksymalnie 2. Metody o średniej efektywności mają wartość 2 – 5, natomiast te powyżej 5 uważa się za nieskuteczne. Wskaźnik Pearla jest bardzo pomocny w określaniu, jak wysokie jest ryzyko zajścia w ciążę po zastosowaniu wybranego środka antykoncepcyjnego.
Jakie czynniki wpływają na wskaźnik Pearla?
Obecnie dostępnych jest wiele różnych środków antykoncepcyjnych, w tym naturalnych oraz syntetycznych. Każdy z nich może być przeanalizowany pod kątem bezpieczeństwa stosowania, akceptowalności przez organizm, odwracalności działania czy dodatkowych korzyści lub niedogodności wynikających z regularnego stosowania. Skuteczność poszczególnych form antykoncepcji zależy od wielu czynników. Dotyczy to zarówno ogólnej jakości danego środka, jak i kwestii związanych z ich prawidłowym użytkowaniem przez partnerów seksualnych. Na wartość wskaźnika Pearla wpływają też czynniki zewnętrzne, takie jak aspekty kulturowe czy demograficzne. Środki antykoncepcyjne powinny być zatem optymalnie dopasowane do indywidualnych potrzeb, w czym szybko może pomóc ginekolog online podczas zdalnej konsultacji.
Od czego zależy skuteczność środków antykoncepcyjnych?
Z reguły skuteczność metody antykoncepcyjnej ustalana w oparciu o wyniki testów laboratoryjnych jest wyższa, niż te odnotowywana na etapie codziennego życia. Wiele kobiet może bowiem zapomnieć o zażyciu tabletki, a część mężczyzn nieprawidłowo zakłada prezerwatywę. Nie bez znaczenia pozostają kwestie związane ze stresem, zmęczeniem czy interakcji z innymi lekami. Z tego względu, w podawanych w różnych źródłach wartościach wskaźnika Pearla dla tych samych metod antykoncepcyjnych mogą występować pewne rozbieżności. Wątpliwości na ten temat rozwieje dopiero doświadczony specjalista, taki jak ginekolog online lub prowadzący praktykę w stacjonarnym gabinecie. Lekarz ten może też przepisać antykoncepcję awaryjną. W Polsce e-recepta na tabletkę dzień po wystawiana jest na obie dostępne pigułki – Ellaone i Escapella.
Jaka jest wartość wskaźnika Pearla dla poszczególnych metod antykoncepcyjnych?
Zerowy wskaźnik Pearla występuje w przypadku histerektomii, czyli chirurgicznego zabiegu usunięcia macicy. Niskie wartości w granicach 0,1 – 0,65 zapewni wazektomia, implant antykoncepcyjny, tabletka dwuskładnikowa, plaster antykoncepcyjny, wkładka wewnątrzmaciczna, zastrzyk hormonalny czy krążek dopochwowy. Dobrą skuteczność na poziomie 3 – 7 zapewni prezerwatywa. Szczególnej uwagi wymaga antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. pigułka „dzień” po. Jej wskaźnik Pearla wynosi 2 – 5, jednak może być stosowana tylko w nagłych sytuacjach i wyłącznie z przepisu lekarza. Recepta online na tabletkę Escapella wystawiana jest wówczas, jeżeli od niezabezpieczonego stosunku minęło mniej niż 12 godzin. Skuteczność do 120 godzin od stosunku zapewnia drugi rodzaj antykoncepcji awaryjnej. Jeżeli zatem minęło więcej czasu, wystawiana jest recepta online na tabletkę Ellaone.