Ze względu na coraz większą liczbę zachorowań cukrzyca nazywana jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Odpowiadają za nią nie tylko predyspozycje genetyczne, ale też nasz styl życia, tj. niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, życie w ciągłym stresie, a nawet tryb życia matki w trakcie ciąży.
Leczenie cukrzycy polega na wyrównaniu poziomu cukru we krwi i utrzymaniu go. W tym celu stosuje się leczenie farmakologiczne połączone z odpowiednią dietą oraz aktywnością fizyczną.
Leki na cukrzycę
W leczeniu tej choroby stosuje się 2 grupy leków, tj. insulinę oraz doustne leki przeciwcukrzycowe.
Insulina jest niezastąpiona w przypadku leczenia cukrzycy typu 1. Często włączana jest również do terapii w przypadku cukrzycy typu 2. Leki przeciwcukrzycowe natomiast znajdują zastosowanie przede wszystkim w cukrzycy typu 2.
Leki na cukrzycę dostępne są wyłącznie na receptę i dobierane są do konkretnego pacjenta na podstawie wykonanych badań, a także wywiadu medycznego. Należą do nich przede wszystkim:
- pochodne metforminy,
- pochodne sulfonylomocznika,
- glinidy,
- pochodne akarbozy,
- gliflozyny,
- leki inkretynowe.
Podstawę terapii stanowią póki co leki zawierające metforminę. Wszystkie inne leki, w tym tzw. leki nowej generacji (leki inkretynowe i flozyny) stosowane są zazwyczaj po wyczerpaniu możliwości terapii metforminą bądź też jako jej wsparcie.