Artykuły pro zdrowotne

Jak zwalczać objawy i leczyć grypę?

chora kobieta

Grypa należy do powszechnych, a przy tym względnie niegroźnych chorób. Z reguły mija samoistnie po upływie kilku-kilkunastu dni, jednak jej objawów nie wolno lekceważyć. Grypa to wysoce zakaźna infekcja wirusowa, która atakuje układ oddechowy. Do zarażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową przy kontakcie bezpośrednim, a nieco rzadziej w wyniku obcowania z zakażonymi przedmiotami, zwierzętami lub żywnością. U ludzi zachorowania zwykle wywołują wirusy grupy A i B, które mogą prowadzić do poważnych powikłań. 

Charakterystyczne objawy grypy

Grypa często mylona jest z przeziębieniem, ze względu na duże podobieństwo objawów. Występują jednak między nimi pewne różnice. Przeziębienie zwykle poprzedzone jest parodniowym okresem złego samopoczucia, natomiast grypa rozpoczyna się bardzo gwałtownie. Towarzyszą jej również: wysoka gorączka, uczucie ogólnego rozbicia, osłabienie, suchy kaszel, dreszcze oraz bóle mięśni i głowy. Dla przeziębienia typowe są objawy nieżytu nosa i gardła, co w przypadku grypy jest zwykle mniej nasilone. Aby potwierdzić zakażenie, należy przejść konsultację medyczną. Wygodnym rozwiązaniem mogą być porady lekarskie przez internet, które nie wymagają od chorego wychodzenia z domu.

Ryzyko zagrożenia powikłaniami

Na występowanie groźnych powikłań grypy najbardziej narażeni są pacjenci o obniżonej odporności i osoby cierpiące na schorzenia przewlekłe, a także kobiety w ciąży, seniorzy powyżej 65. roku życia oraz dzieci w wieku poniżej 5. lat. Niewyleczona choroba może doprowadzić do zapalenia płuc, mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych lub mięśnia sercowego, a nawet wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego oraz zgonu. Objawów grypy nie powinny bagatelizować zwłaszcza osoby z grupy podwyższonego ryzyka. Jeżeli niepokojące symptomy wystąpią u małego dziecka, należy zachować szczególną ostrożność i odbyć konsultacje z lekarzem przez internet. Specjalistycznej porady udzielić może pediatra online.

przeziębiony człowiek

Leczenie grypy

W przypadku rozpoznania początkowych objawów grypy, zaleca się rezygnację z normalnej aktywności. Chory powinien dużo wypoczywać i dbać o siebie, aby uniknąć zakażenia innymi drobnoustrojami. Jeżeli podstawowe środki ostrożności zostaną zastosowane, rozwój grypy można zwykle zahamować i ograniczyć leczenie do domowych metod. Jeżeli jednak pojawi się gorączka powyżej 38°C, silny kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny oraz duszność, należy zgłosić się do lekarza. Wsparcie internisty uzyskać można w wirtualnej przychodni. Profesjonalna e-konsultacja lekarska skraca czas oczekiwania na pomoc specjalisty, a także oszczędza siły chorego. 

Zwalczanie gorączki, bólu oraz niedrożności nosa i zatok

Grypa leczona jest przede wszystkim objawowo. Lekarz online może zapisać choremu leki online o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, takie jak paracetamol czy niesteroidowe leki przeciwzapalne na bazie ibuprofenu. Na tego rodzaju środki wystawiana jest recepta online, którą zrealizować można w każdej aptece. Do zwalczania kataru i niedrożności nosa służą m.in. oksymetazolina i ksylometazolina, a także środki stosowane doustnie lub miejscowo. Te ostatnie obkurczają naczynia błony śluzowej nosa, dlatego nie powinny być używane przewlekle. Odbywając konsultacje z lekarzem przez internet, można zapytać również o inne metody. Do oczyszczania zatok służą m.in. inhalatory czy roztwory do płukania.

Leczenie innych objawów grypy

W początkowych dniach choroby, dokuczliwym objawem grypy jest zwykle suchy kaszel. Do jego zwalczania służą leki przeciwkaszlowe na bazie lewodropropizyny lub butamiratu, a także naturalne substancje – np. miód. Grypę leczyć można również przyczynowo, najczęściej pochodnymi adamantanu lub inhibitorami neuraminidazy. Tego rodzaju preparaty wykazują największą skuteczność w początkowej fazie, kiedy nie jest jeszcze możliwe stuprocentowe określenie rodzaju jednostki chorobowej. Rutynowo stosuje się je wyłącznie u pacjentów, którzy należą do grupy podwyższonego ryzyka. Odbywając e-konsultacje medyczne, można uzyskać także informacje o działaniach profilaktycznych – pracę układu immunologicznego wspomaga m.in. witamina C.