Częstotliwość odwiedzin u ginekologa jest uzależniona przede wszystkim od wieku kobiety. Niektóre pacjentki otrzymują konkretne zalecenia dotyczące regularności wizyt bardzo wcześnie, np. w przypadku stosowania antykoncepcji. Jeszcze inne zasady obowiązują w przypadku kobiet dużo starszych, które przechodzą menopauzę. Z reguły uważa się, że do ginekologa należy chodzić nawet w przypadku braku niepokojących objawów i dolegliwości zdrowotnych. Wiele pacjentek decyduje się na wizytę u tego specjalisty średnio raz w roku, celem systematycznego uzyskania potwierdzenie o dobrym stanie zdrowia.
Najważniejsze wskazania do wizyty u ginekologa
Poza rutynowymi przypadkami, wizyty u ginekologa są wskazane także w nagłych sytuacjach. Wiele niepokojących dolegliwości wymaga bowiem pilnej kontroli lekarskiej. Dotyczy to np. infekcji dróg rodnych, dolegliwości bólowych podbrzusza, nieregularnych, skąpych lub obfitych krwawień, świądu oraz innych objawów. Specjalista powinien przede wszystkim ocenić, jak bardzo groźne są symptomy. W przypadkach skrajnych, prawidłowo postawiona diagnoza oraz wdrożenie efektywnego leczenia pozwala na uniknięcie różnych niebezpiecznych schorzeń – np. raka szyjki macicy. Jeżeli obawy występujące u pacjentki są bardzo ostre, powinna ona odraz udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy. W przypadku mniej inwazyjnych symptomów, optymalnym rozwiązaniem może być ginekolog online. Zdalne konsultacje odbywają się bez wychodzenia z domu, co stanowi niemałą wygodę. W razie potrzeby wystawiana jest też recepta od ginekologa online, dzięki której można szybko wykupić np. leki przeciwbólowe czy tabletki antykoncepcyjne.
Wizyty kontrolne u ginekologa
W przypadku planowanych wizyt, młoda kobieta powinna po raz pierwszy odbyć konsultację ginekologiczną jeszcze przed rozpoczęciem współżycia. Rozmowa ta jest bardzo ważna dla pacjentki. Jeżeli lekarz zdobędzie jej zaufanie, z dużym prawdopodobieństwem zostanie jej stałym ginekologiem na wiele lat i zachęci ją do składania kolejnych wizyt. Specjalista może też potraktować pacjentkę w sposób nieodpowiedzialny i nieprofesjonalny, co skutecznie ją zrazi i zniechęci. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie poszukanie innego lekarza. Zdalnych konsultacji udziela e ginekolog, u którego można otrzymać skierowanie na najważniejsze badania kontrolne – palpacyjne, cytologiczne, ultrasonograficzne przezpochwowe oraz piersi. Każdy z tych testów dostarcza szereg przydatnych danych, informujących o różnych elementach składów układu rodnego. Z reguły zaleca się wykonywanie badań kontrolnych co 1,5 roku do 2 lat, a optymalnie co roku. Jeżeli pacjentka decyduje się na stosowanie terapii hormonalnej jako antykoncepcji, specjalistyczna ocena lekarza będzie niezbędna co nawet 3-6 miesięcy. Z ginekologiem trzeba bowiem omówić tolerancję przyjmowanego środka, a tym samym na bieżąco przedstawiać mu wszelkie działania niepożądane. Konsultacji wymaga też każda zmiana preparatu.
Częstotliwość wizyt u ginekologa w przypadku starszych pacjentek
Z reguły pacjentki w okresie przestrojenia hormonalnego muszą częściej odwiedzać ginekologa. Wynika to ze zmian, które następują w organizmie podczas fazy okołomenopauzalnej – takich jak objawy wypadowe w postaci uderzeń gorąca czy nieregularne krwawienia. Po intensywnym wejściu w okres menopauzy, następuje zwykle spadek aktywności hormonalnej jajników oraz zanik miesiączki. Pacjenta nie może jednak wówczas usypiać swojej czujności, dlatego wizyty u ginekologa nie powinny ograniczać się jedynie do nagłych sytuacji. Po około 50. roku życia w organizmie występują znaczne obciążenia, a ryzyko wielu poważnych i niebezpiecznych chorób znacząco wzrasta. Dotyczy to zwłaszcza kobiet obciążonych onkologicznie, a więc należących do rodzin z występującymi nowotworami. Ryzyko schorzeń jest też wysokie u pacjentek z grup ryzyka, czyli np. chorych na cukrzycę, zmagających się z nadciśnieniem czy otyłych. W ich przypadku częstotliwość kontrolnych wizyt u ginekologa powinna być proporcjonalnie wyższa.