Naturalnym etapem w życiu kobiety jest menopauza. Dochodzi wówczas od wygaszenia funkcji hormonalnych jajników, a tym samym ustania miesiączkowania. Pierwsze objawy menopauzy pojawiają się zazwyczaj między 40. a 50. rokiem życia, a okres przekwitania może trwać nawet 10 lat.
Jakie są objawy menopauzy?
Najbardziej charakterystycznymi dolegliwościami są:
- uderzenia gorąca,
- nieregularne miesiączkowanie,
- zimne dreszcze,
- kołatanie serca,
- zaburzenia snu,
- drażlwość,
- nadmierna potliwość,
- wzrost wagi,
- chroniczne zmęczenie.
Oczywiście, rodzaj dolegliwości oraz stopień ich nasilenia może się różnić w zależności od pacjentki.
Jak zmniejszyć objawy menopauzy?
Choć menopauza jest naturalnym etapem w życiu kobiety, często bywa trudna do przejścia. Dlatego nie należy bagatelizować jej objawów. Warto zgłosić się do lekarza, który w pierwszej kolejności wykluczy inne źródła uciążliwych dolegliwości, a następnie wdroży odpowiednie leczenie. Dopiero na podstawie wyników badań lekarz może przepisać odpowiednie leki na menopauzę. Najczęściej stosowana jest hormonalna terapia zastępcza bądź też preparaty z fitohormonami.
Równie ważna jest zbilansowana dieta oraz odpoczynek, a także suplementacja witaminy D3. W aptekach znajdziemy również bogaty wybór preparatów ziołowych dostępnych bez recepty, które mogą okazać się pomocne w walce z niektórymi dolegliwościami towarzyszącymi menopauzie. To między innymi wyciągi z waleriany, melisy, pluskwicy groniastej, soi zwyczajnej, koniczyny czerwonej. Należy jednak pamiętać, by stosowanie preparatów dostępnych bez recepty skonsultować z lekarzem.