Astma

Atrodil


Opis:

Atrodil jest to lek przeciwcholinergiczny rozszerzający oskrzela. Rozszerzenie oskrzeli w skutek inhalacji leku jest spowodowane miejscowym, a nie ogólnoustrojowym działaniem leku. U pacjentów ze skurczem oskrzeli w przebiegu POChP wyraźna poprawa czynności płuc zachodzi do 15 minut, a maksymalna poprawa występuje po 1-2 h, preparat po podaniu utrzymuje właściwości do 4-6 h. Dostarczana dawka leku zależy od prawidłowo przeprowadzonej inhalacji. Dlatego bardzo ważne jest, aby poprawnie opanować technikę inhalacji. Wziewne podanie leku umożliwia jego szybkie dotarcie bezpośrednio do dróg oddechowych, czyli do miejsca jego działania.


Skład i dostępność:

Substancje czynne: jednowodny bromek ipratropium Dostępność na rynku:


Stosowanie:

Uwaga! Przed zastosowaniem zaleca się kontakt z lekarzem. Atrodil to lek w postaci roztworu pod ciśnieniem do inhalacji. Zawiera bromek iprotropium, który należy do grupy leków rozszerzających oskrzela. Atrodil stosowany jest w leczeniu podtrzymującym stanów skurczowych oskrzeli w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), która obejmuje przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc oraz w astmie oskrzelowej.


Przeciwwskazania do stosowania leku to:

Poniższe przeciwwskazania nie stanowią pełnej listy, pełna lista jest podana na ulotce dołączonej do opakowania leku. Przeciwwskazaniem jest uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu. Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.


Lek- nie może być stosowane z lekami takimi jak:

Lek – nie może być stosowane z lekami takimi jak: Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. inne leki powodujące rozszerzenie oskrzeli, beta-adrenolityki (stosowanie w leczeniu chorób serca i nadciśnienia np. atenolol, bisoprolol), leki ksantynowe np. teofilinia, aminofilina, pridinol, biperyden (stosowane w chorobie Parkinsona), skopolamina (lek przeciwwymiotny stosowany również jako rozkurczowy w stanach spastycznych jelit i dróg moczowych).


Ciąża i karmienie piersią:

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.


Możliwe skutki uboczne stosowania:

Uwaga! W przypadku wystąpienia skutków ubocznych leku należy skonsultować się z lekarzem. Często: ból głowy, zawroty głowy, kaszel, podrażnienie gardła, suchość błony śluzowej jamy ustnej, nudności, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Niezbyt często: kołatanie serca, częstoskurcz nadkomorowy (nadmiernie szybkie bicie serca), niewyraźne widzenie, rozszerzenie źrenic, zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, jaskra, ból oka, widzenie tęczowej obwódki wokół źródła światła, przekrwienie spojówki (zaczerwienienie białej części oka), obrzęk rogówki (obrzęk ochronnej warstwy zewnętrznej oka), zwężenie dróg oddechowych, w tym wywołane inhalacją (paradoksalne) zwężenie dróg oddechowych, skurcz krtani (nagłe skurcze strun głosowych, które mogą mieć wpływ na oddychanie i mowę), obrzęk błony śluzowej gardła, suchość w gardle, biegunka, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, obrzęk jamy ustnej, zatrzymanie moczu, wysypka, świąd, obrzęk naczynioruchowy, nadwrażliwość, ciężkie reakcje alergiczne (reakcje anafilaktyczne) Rzadko: migotanie przedsionków (bardzo szybkie, nieregularne bicie serca), przyspieszenie czynności serca, zaburzenia akomodacji (zaburzenia ostrości widzenia), pokrzywka. Więcej informacji znajduje się na ulotce dołączonej do leku.