Astma

Asmenol


Opis:

Asmenol jest to lek zawierający substancję czynną montelukast. Wykazuje działanie przeciwastmatyczne, przeciwzapalne, zapobiega skurczowi oskrzeli. Stosowany w leczeniu astmy o łagodnym i umiarkowanym przebiegu, głównie u dzieci.Szczególnie ważne jest poinformowanie lekarza o przyjmowaniu fenobarbitalu lub fenytoiny (leków stosowanych w leczeniu padaczki) lub ryfampicyny (lekustosowanego w leczeniu gruźlicy i niektórych innych zakażeń). W takim przypadku należyzachować ostrożność, zwłaszcza u dzieci.


Skład i dostępność:

Substancje czynne: Montelukastum Dostępność na rynku: Tabletki powlekane: 10 mg Tabletki do rozgryzania i żucia: 4 mg 5 mg Granulat: 4 mg Asmenol Asmenol Mini Asmenol PPH


Stosowanie:

Uwaga! Przed zastosowaniem zaleca się kontakt z lekarzem. Asmenol jest lekiem doustnym w postaci tabltek przeciwastmatycznym i hamującym skurczom osktrzeli. Lek hamuje występowanie objawów astmy. Substancja czynna leku, czyli montelukast jest w grupie składników o działaniu przeciwzapalnym nazywanych antagonistami receptora leukotrienowego. Substancja czynna leku działa hamująco i zapobiega aktywacji receptorów leukotrienowych, które są w górnych drogach oddechowych. Dzięki takiej reakcji rozszerzają się naczynia, które znajdują się w błonie śluzowej oskrzeli, co minimalizuje ryzyko obrzęków, skurczu oskrzeli czy wydzielania śluzu. Preparat łagodzi także rozwijające się stany zapalne przykładowo w postaci podrażnień czy obrzęków, dodatkowo rozszerza oskrzela, co z kolei wpływa pozytywnie na pracę płuc.Lek Asmenol można stosować jednocześnie z innymi lekami podawanymi w leczeniu astmy.Jednak niektóre leki mogą wpływać na działanie leku Asmenol i odwrotnie, Asmenol może wpływać na działanie niektórych innych leków.


Przeciwwskazania do stosowania leku to:

Poniższe przeciwwskazania nie stanowią pełnej listy, pełna lista jest podana na ulotce dołączonej do opakowania leku. Przeciwwskazaniem jest uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu. Szczególnie ważne jest poinformowanie lekarza o przyjmowaniu fenobarbitalu lub fenytoiny (leków stosowanych w leczeniu padaczki) lub ryfampicyny (leku stosowanego w leczeniu gruźlicy i niektórych innych zakażeń). W takim przypadku należy zachować ostrożność, zwłaszcza u dzieci.


Lek- nie może być stosowane z lekami takimi jak:

Lek – nie może być stosowane z lekami takimi jak: Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.


Ciąża i karmienie piersią:

Ograniczona liczba danych dotyczących zastosowań leku w okresie ciąży, nie wskazuje na istnienie związku przyczynowego między przyjmowaniem montelukastu a występowaniem wad wrodzonych (tj. wad kończyn), które rzadko obserwowano na całym świecie po wprowadzeniu leku do obrotu. Jeśli kobieta jest w ciąży lub planuje zajście w ciążę, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku Asmenol.


Możliwe skutki uboczne stosowania:

Uwaga! W przypadku wystąpienia skutków ubocznych leku należy skonsultować się z lekarzem. Często: ból brzucha, ból głowy, nadmierne pragnienie. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, wsypka skórna, objawy grypopodobne, nasilająca się duszność, uczucie mrowienia lub drętwienia kończyn i/lub wysypka. Ponadto niepokój, pobudzenie, w tym zachowanie agresywne, drażliwość, zawroty głowy, senność, omamy, zaburzenia snu, biegunka, drgawki, ogólne złe samopoczucie, bóle stawów i/lub mięśni, zaburzenia funkcji wątroby. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. zawroty głowy, senność może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem poajzdów oraz obsługą maszyn. Więcej informacji znajduje się na ulotce dołączonej do leku.