Co to jest cukrzyca typu 2?
Cukrzyca typu 2 jest przewlekłą chorobą metaboliczną, zaliczaną do grupy chorób cywilizacyjnych. Mniejsza wrażliwość tkanek na działanie insuliny, a później często także zaburzenia jej wydzielania, prowadzą do hiperglikemii (podwyższonego poziomu glukozy we krwi). Hiperglikemia (za wysoki poziom cukru we krwi) w cukrzycy typu 2. to również długotrwały proces – początkowo podwyższony poziom cukru nie daje wyraźnych objawów, klasyczne objawy hiperglikemii pojawiają się nawet po kilku latach od początku cukrzycy, gdy istnieje realne ryzyko powikłań mikronaczyniowych i makronaczyniowych.
Cukrzyca typu 2 – objawy
Do objawów cukrzycy typu 2 zaliczamy: uczucie zmęczenia, częste infekcje dróg moczowych, zwiększoną ilość wydalanego moczu (poliuria), wzmożone pragnienie (polidypsja), wolniejsze gojenie się ran czy owrzodzeń. Charakterystyczne w cukrzycy typu 2 objawy skórne to rogowacenie ciemne – zgrubiałe brązowe plamy są najczęściej widoczne pod pachami lub w okolicach szyi oraz karku.Występują również powikłania nieodległe, które mogą wystąpić w każdej chwili u cukrzyka. Jednym z najczęstszych jest niedocukrzenie. Niedocukrzenie czyli inaczej hipoglikemia to stan najczęściej dotyka cukrzyków stosujących insulinę ale może również spotkać tych stosujących leki doustne. Hipoglikemia to stan w którym poziom glikemii we krwi spadnie poniżej 70 mg/dl. Do takiego stanu może dojść w wyniku przedawkowania leków, albo złego doboru dawki do ilości pokarmu
Cukrzyca typu 2 – leczenie
Cukrzyca typu 2 rozwija się w ukryciu, czasami nawet latami. W początkowej fazie nie daje żadnych niepokojących objawów.Specjaliści podkreślają, że chorzy na cukrzycę mogą zmagać się z takimi problemami, jak amputacja stopy, zakrzepica z martwicą tkanek, kwasica ketonowa i mleczanowa, ślepota, niewydolność nerek czy śpiączka, która może doprowadzić do zgonu. Mówi się, że istotną kwestią w leczeniu cukrzycy jest wiedza. Edukacja w tym zakresie pozwala na bardziej kompleksowe podejście do choroby i jej leczenia. Można powiedzieć, że im więcej się wie na temat choroby, tym lepiej się żyje. Podstawą leczenia cukrzycy typu 2 jest dieta. Odpowiednia, zrównoważona dieta cukrzycowa jest kluczowa w leczeniu. Drugim składnikiem jest regularny wysiłek fizyczny, który znamiennie zmniejsza poziom cukru we krwi i wpływa na naszą wagę. Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest bardzo ważne w leczeniu cukrzycy.
Cukrzyca typu 2 – dieta
Jadłospis osoby z cukrzycą typu 2 powinien ograniczać spożycie cukrów prostych, czyli tych, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi. Należy bazować na produktach zbożowych z pełnego przemiału o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego i wybierać jak najmniej przetworzoną żywność. Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, charakteryzująca się hiperglikemią, czyli podwyższeniem stężeniem glukozy we krwi. Stan ten wynika z defektu wydzielania lub działania insuliny.. Cukrzyca typu 2 wynika z postępującego upośledzenia działania insuliny, które następuje równolegle z rozwijającą się insulinoopornością. Przewlekle wysoki poziom glukozy we krwi prowadzi do uszkodzenia i zaburzenia czynności różnych narządów, w szczególności nerek, oczu, nerwów, serca i naczyń krwionośnych Chorujący na cukrzycę typu 2 powinni także zrezygnować ze spożywania alkoholu.