Antykoncepcja awaryjna, czyli tabletka dzień „po”

Escapelle

W skład leku Escapelle wchodzi laktoza. Może mieć to znaczenie dla pacjentek, które zmagają się z nietolerancją niektórych cukrów – warto w tej sprawie skonsultować się z lekarzem. Uważać należy także na możliwe interakcje Escapelle z innymi lekami. Mogą być to obustronne interakcje, czyli Escapelle może wpływać na działanie niektórych leków i to niektóre medykamenty mogą wpływać na działanie tabletek Escapelle. Wspomnieć należy również o hormonalnych metodach zabezpieczenia przed ciążą (np. tabletki antykoncepcyjne). Po przyjęciu Escapelle kobieta nie musi ich przerywać – można zatem kontynuować dotychczasową metodę antykoncepcji.

Escapelle
Escapelle jest lekiem antykoncepcyjnym wykorzystywanym w nagłych przypadkach. To tzw. tabletka dzień po – stosowana do 72 godzin po stosunku bez zabezpieczenia lub gdy metoda antykoncepcyjna okazała się nieskuteczna. Opakowanie preparatu zawiera 1 tabletkę. Można go kupić wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji.

Escapelle – stosowanie:

Uwaga! Przed zastosowaniem zaleca się kontakt z lekarzem.

Tabletki Escapelle powinny być zażywane wyłącznie w sytuacjach sporadycznych i traktować należy je jako ostateczność, a nie główną metodę zabezpieczenia. Nie zaleca się stosowania Escapelle częściej niż raz w cyklu, gdyż może to prowadzić do osłabienia skuteczności tabletki, a także przyczynić się do zaburzeń cyklu menstruacyjnego. Wyjątkiem jest sytuacja wymiotów w pierwsze 3 godziny od połknięcia leku, gdzie przyjęcie drugiej pigułki jest wręcz zalecane. Należy pamiętać ponadto, że tabletka Escapelle może zapewnić kobiecie ochronę przed ciążą, jeśli doszło do stosunku bez zabezpieczenia, jednak w żadnym wypadku nie chroni ona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Przeciwwskazania do stosowania leku to:
Przeciwwskazaniem jest uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu.

W skład leku Escapelle wchodzi laktoza – osoby uczulone na laktozę.

Escapelle a karmienie piersią
Tabletka Escapelle posiada substancję czynną, która może przenikać do mleka matki. Oznacza to, że kobieta karmiąca piersią powinna wstrzymać się z przystawianiem dziecka do piersi, jeśli zażyje Escapelle. Okres, z jakim należy się wstrzymać, to 8 godzin. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie przyjęcie tabletki bezpośrednio po nakarmieniu dziecka, a następnie unikanie karmienia piersią przez kolejnych 8 godzin. W tym czasie kobieta może wspomagać się laktatorem, ale odciągnięte w ten sposób mleko należy wylać.

Łączenie z innymi lekami – Escapelle
Tabletki – nie mogą być stosowane z lekami takimi jak:
barbituranami,
lekami stosowanymi w padaczce,
lekami stosowanymi w gruźlicy (ryfampicyna np.),
lekami p/wirusowymi (rytonawir, efawirenz),
zielem dziurawca zwyczajnego,
cyklosporyną.
Możliwe skutki uboczne stosowania – Escapelle
Uwaga! W przypadku wystąpienia skutków ubocznych leku należy skonsultować się z lekarzem.
nudności,
nieregularne krwawienie,
ból w podbrzuszu,
zmęczenie,
ból głowy
wymioty,
odmienne krwawienie miesiączkowe,
tkliwość piersi,
biegunka
wysypka,
pokrzywka,
bolesne miesiączki