Antykoncepcja hormonalna/regularna

Qlaira


Opis:

Qlaira to doustny lek antykoncepcyjny, stosowany w celu zapobiegania niepożądanej ciąży. Działanie leku polega na uniemożliwieniu zapłodnienia komórki jajowej lub jej implantacji w macicy. Qlaira hamuje dojrzewanie pęcherzyka Graafa i uwalnianie komórki jajowej. W ten sposób owulacja nie zachodzi i nie jest możliwe zapłodnienie komórki jajowej. Lek zagęszcza śluz wydzielany przez szyjkę macicy, dzięki czemu utrudnia poruszanie się plemników. Także zahamowanie perystaltyki mięśniówki gładkiej jajowodów utrudnia przedostanie się plemników do komórki jajowej. A w sytuacji, gdy dojdzie do zapłodnienia, Qlaira w taki sposób wpływa na błonę śluzową macicy, aby uniemożliwić implantację komórki jajowej. Wówczas zarodek obumiera.


Skład i dostępność:

Każdy listek zawiera 5 rodzajów tabletek: 2 ciemnożółte o zawartości 3 mg walerianianu estradiolu, 5 jasnoczerwonych, zawierających 2 mg walerianianu estradiolu i 2 mg dienogestu, 17 jasnożółtych o zawartości 2 mg walerianianu estradiolu i 3 mg dienogestu, 2 ciemnoczerwone, zawierające 1 mg walerianianu estradiolu, 2 tabletki białe placebo.


Stosowanie:

Uwaga! Przed zastosowaniem zaleca się kontakt z lekarzem. Preparat należy do grupy dwuskładnikowych hormonalnych środków antykoncepcyjnych do stosowania doustnego. Zawiera hormony sterydowe: walerianian estradiolu (hormon z grupy estrogenów) oraz dienogest (hormon z grupy progestagenów). Jest to tzw. preparat sekwencyjny, co oznacza, że kolejno przyjmowane tabletki zawierają zmienną ilość walerianianu estradiolu i dienogestu (w odróżnieniu od tabletek jednofazowych, o stałej zawartości hormonów w każdej tabletce). Tabletki preparatów sekwencyjnych przyjmuje się zgodnie ze wskazaną na opakowaniu kolejnością.


Przeciwwskazania do stosowania leku to:

Przeciwwskazaniem jest uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu. Lek nie jest wskazany osobom, które w przeszłości przeszły udar mózgu lub zawał serca. kobiety w ciąży i podejrzewające ciążę, karmiące piersią. zaburzenia funkcjonowania wątroby lub nerek, zapalenie trzustki. zaburzenia zakrzepowo – zatorowe nadciśnienie, migrena z aurą, zaburzenia lipidowe krwi, zaawansowana cukrzyca, a także dłuższe unieruchomienie.


Lek- nie może być stosowane z lekami takimi jak:


Ciąża i karmienie piersią:


Możliwe skutki uboczne stosowania:

Uwaga! W przypadku wystąpienia skutków ubocznych leku należy skonsultować się z lekarzem. bóle głowy, bóle brzucha, nudności, wahania nastroju, nieregularne krwawienia miesięczna suchość pochwy i większa podatność na zakażenia grzybicze dróg rodnych spadek libido wzrost masy ciała, przebarwienia skórne trądzik, obrzęk i tkliwość piersi, wzrost ciśnienia krwi, podwyższenie poziomu cholesterolu czy migrenowe bóle głowy. wzrost ryzyka rozwoju nowotworów hormonozależnych wątroby i piersi ryzyko pojawienia się incydentów zakrzepowo – zatorowych.