Antykoncepcja hormonalna/regularna

NuvaRing


Opis:

NuvaRing to pierścień dopochwowy należy do jednej z metod antykoncepcji hormonalnej. Jest on alternatywą dla tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych czy plastrów hormonalnych. NuvaRing to hormonalny środek antykoncepcyjny, który stosowany jest w celu ochrony przed nieplanowaną aktualnie ciążą. Jest to preparat złożony, gdyż jego substancjami czynnymi są dwa hormony – etonogestrel oraz etynyloestradiol. Uwalniane są one stopniowo do organizmu kobiety w niskich dawkach, zapewniając jej ochronę przed poczęciem, poprzez blokowanie owulacji.Pierścień taki zawiera 2 hormony o nazwie etonogestrel i etynyloestradiol. Te 2 hormony są odpowiednikami estrogenu i progesteronu, które są hormonami kobiecymi. Krążek dopochwowy ma okrągły kształt, jest bezzapachowy i bezbarwny. Każdy krążek przeznaczony jest do jednorazowego użytku i wystarcza na 1 miesiąc.


Skład i dostępność:

NuvaRing występuje w opakowaniach po 1 lub 3 wkładki: NuvaRing, (0,120 mg + 0,015 mg) / 24 h, system terapeutyczny dopochwowy, 1 wkładka NuvaRing, (0,120 mg + 0,015 mg) / 24 h, system terapeutyczny dopochwowy, 3 wkładki


Stosowanie:

Uwaga! Przed zastosowaniem zaleca się kontakt z lekarzem. NuvaRing można zakładać i usuwać samodzielnie. Lekarz poinstruuje, kiedy można rozpocząć stosowanie leku NuvaRing. System terapeutyczny dopochwowy powinien być założony we właściwym dniu cyklu i pozostawiony przez 3 tygodnie z rzędu. Dobrze jest regularnie sprawdzać, czy system 7 terapeutyczny dopochwowy znajduje się na miejscu. Po upływie trzech tygodni należy usunąć NuvaRing i zrobić tygodniową przerwę. Zwykle w czasie przerwy w stosowaniu leku pojawia się krwawienie z odstawienia.


Przeciwwskazania do stosowania leku to:

nieprawidłowa budowa pochwy; nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu; problemy sercowo-naczyniowe; zakrzepowe zapalenie żył, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa; predyspozycje do występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (dziedziczne lub nabyte) choroba wieńcowa, dusznica bolesna (dławica piersiowa); ciężka postać chorób zapalnych jelit; ostre schorzenia wątroby; krwawienie z dróg rodnych, którego przyczyny nie są znane; krwawienia do jamy brzusznej; ciąża i karmienie piersią; przyjmowanie niektórych leków/preparatów zawierających substancje tkj.: fenytoina, fenobarbital, barbiturany, prymidon, karbamazepina i ryfampicyna oraz prawdopodobnie okskarbazepina, topiramat, felbamat, rytonawir, gryzeofulwina i preparaty zawierające ziele dziurawca; nowotwory wątroby; niektóre nowotwory złośliwe (zależne od hormonów płciowych) np. narządów płciowych, piersi, rak szyjki macicy; niedobór witaminy C, S lub/i antytrombiny III; rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem; rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem, migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi; hipertriglicerydemia; cukrzyca.


Lek- nie może być stosowane z lekami takimi jak:


Ciąża i karmienie piersią:

W pierwszej kolejności należy wykonać test ciążowy i zgłosić się do lekarza, by wykluczyć ciążę. Jeżeli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że może w niej być, nie powinna stosować systemu dopochwowego NuvaRing.


Możliwe skutki uboczne stosowania:

Uwaga! W przypadku wystąpienia skutków ubocznych leku należy skonsultować się z lekarzem. wahania nastroju; ból głowy; ból brzucha; spadek libido; nudności; wrażliwość piersi; trądzik; uczucie ciała obcego w pochwie; upławy; zapalenie pochwy; świąd w okolicy narządów płciowych; wzrost wagi ciała.