Antykoncepcja hormonalna/regularna

Novynette


Opis:

Novynette to dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny wykazuje wielokierunkowe działanie. Przede wszystkim – lek hamuje dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego otaczającego komórkę jajową. W efekcie nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, a zatem zahamowany zostaje proces owulacji. A owulacja to moment cyklu miesięcznego kluczowy dla procesu zapłodnienia. To najważniejszy, ale nie jedyny moment działania leku. Novynette wpływa na zagęszczenie śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy, a także hamuje perystaltykę mięśniówki gładkiej jajowodów. Przez to poruszanie się plemników w drogach rodnych kobiety i dotarcie do komórki jajowej jest znacznie utrudnione. A jeśli jednak dojdzie do zapłodnienia – Novynette wpływa na błonę śluzową macicy w taki sposób, aby niemożliwa była implantacja zarodka. A to oznacza, że zarodek w ciągu kilku dni obumiera.


Skład i dostępność:

Novynette występuje na rynku w opakowaniach: Novynette 21 tabletek Novynette 63 tabletki Novynette 126 tabletek


Stosowanie:

Uwaga! Przed zastosowaniem zaleca się kontakt z lekarzem. Novynette – ciąża a karmienie piersią. Podobnie jak w przypadku każdego preparatu, który ma być stosowany w ciąży, konieczna jest konsultacja z lekarzem.Nie ma badań dotyczących szkodliwego działania doustnej antykoncepcji hormonalnej na płód, ale brak jest także badań wskazujących na brak takiego działania. Ciąża, podejrzenie ciąży oraz karmienie piersią są przeciwwskazaniem do stosowania leku Novynette. Jeżeli pacjentka podejrzewa, że zaszła w ciążę, powinna jak najszybciej przerwać stosowanie leku. Gdy kobieta chce stosować antykoncepcję hormonalną podczas ciąży, powinna udać się do lekarza, który przepisze odpowiedni lek antykoncepcyjny. Wynika to z faktu, że związki aktywne zawarte w Novynette oraz ich metabolity mogą przechodzić do kobiecego pokarmu.


Przeciwwskazania do stosowania leku to:

Przeciwwskazaniem jest uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu. wysoki poziom trójglicerydów lub cholesterolu we krwi hiperhomocysteinemia nadciśnienie tętnicze krwi zaawansowana cukrzyca


Lek- nie może być stosowane z lekami takimi jak:

Tabletki – nie mogą być stosowane z lekami takimi jak: Leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV: rytonawir, efawirenz, newirapina, gryzeofulwina, Leki przeciwpadaczkowe: karbamazepina, barbiturany, okskarbamazepina, fenytoina, prymidon, topiramat, hydantoina Leki stosowane w gruźlicy: ryfampicyna, ryfambutyna leki na nadciśnienie płucne bosentan Preparaty zawierające dziurawiec.


Ciąża i karmienie piersią:


Możliwe skutki uboczne stosowania:

Uwaga! W przypadku wystąpienia skutków ubocznych leku należy skonsultować się z lekarzem. wzrost masy ciała ból głowy nudności, ból brzucha ból piersi, uczucie napięcia piersi nastrój depresyjny, zmiany nastroju zaburzenia miesiączkowania krwawienie śródcykliczne bolesność i tkliwość piersi  gęste, białawe upławy drożdżakowe zakażenie pochwy